Şam militanlardan nasıl tamamen temizlendi?

Suriye'nin başkenti Şam, Suriye ordusunun çabaları sonunda 7 yılın ardından militanlardan tamamen temizlendi. Şimdi sırada ülkenin birçok yerinden militanların tahliye edilip götürüldüğü İdlib şehrinin yer aldığı söyleniyor.

Şam militanlardan nasıl tamamen temizlendi?

Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyindeki Yermuk'ta militanlar ve yakınları ile dolu uzun otobüs konvoyları İdlib'e gitmek için kamptan ayrılırken Suriye ordusunun terörle mücadele birlikleri, mukavemet gösteren son militanları da etkisiz hale getiriyor. Kentteki yıkıntılarda IŞİD'in siyah bayrakları arasında beyaz bayraklar da görülüyor. Suriye ordusu teröristlerin Şam'daki son kalesi Muhayyam el Yermuk bölgesini militanlardan kurtarmaya devam ederken Başkent, 2012 yılından beri ilk kez tamamen Suriye ordusunun kontrolünde. Bu da IŞİD ve silahlı muhaliflerin artık Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a baskı yapmak için bir alanı kalmadığını gösteriyor.

Sputnik, Şam'ın nasıl kurtarıldığına dair bu süreci kısaca derledi.

Şam'ın güneyindeki Yarmuk göçmen kampı 2012'den beri Fetih el Şam (Eski adıyla El Nusra) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolündeydi. Militanlar bu bölgeyi Suriye ordusuna karşı savunma amaçlı ve çeşitli saldırılar için kullanıyordu. Bölgeden kent merkezine ateş açılıyordu. Militanlar ayrıca Yermuk'un civarındaki bölgeleri de kontrolleri altına almıştı. Özellikle de M5 otoyolu ve trenyolunun geçtiği, başkenti ülkenin güneyindeki bölgeler ve Dera kenti ile bağlayan El Kadam bölgesinin kontrolü militanların kontrolündeydi. Zaman zaman da bu ulaşım hattının en önemli noktalarında saldırılar gerçekleştiriyorlardı.

COBAR KURTARILDI, DOĞU GUTA'DA MİLİTANLARIN SAVUNMASI DÜŞTÜ

Yermuk'a Nisan 2015'te IŞİD militanları geldi ve böylece bölgede bulunan militanlar arasında anlaşmazlıklar çıktı. Bu anlaşmazlıklara daha sonra farklı gruplar da katıldı. Suriye ordusu birlikleri ülkenin diğer bölümlerinde mücadelesini sürdürdüğünden üç yıl boyunca bu gruplar etkisiz hale getirilemedi ve dolayısıyla Şam da kuşatma altında kalmaya devam etti. Bu yılın mart-nisan döneminde Suriyeli generaller, Deyr ez Zor'un kurtarılmasından sonra militanların 2012 yılından beri kuşattığı Doğu Guta'ya yöneldi. Suriye ordusu nisan ayının ilk günlerinde Guta'nın en batısındaki bölge olan Cobar'ı militanlardan kurtardı. Daha sonra da militanların Doğu Guta'daki tüm savunması düştü ve Suriye ordusu bölgeyi militanlardan tamamen temizledi. Şam'ın doğusu da güvenli hale getirildikten sonra da kentin güney kısımlarına geçildi.

YERMUK'TA SAVUNMA KIRILDI

Suriye ordusu bu yıl 19 Nisan'da IŞİD'e Yermuk'tan çekilmeleri için ültimatom verdi. Militanlar çekilmeyi reddedince Suriye ordusu Haccer-ül Esved, Şeyh Zazi ve Yermuk'ta saldırıya geçti. Operasyonlar sonucunda bölgedeki gruplar birkaç gün içinde 150 militan kaybı verdi ve böylece Yermuk'taki savunma kırılmış oldu. Tüm bunların ardından da militanlar 1 Mayıs'ta teslim olmaya başladı. Suriye ordusu ile militanlar arasındaki çatışma yaklaşık üç hafta sürdü ve Suriye ordusunun kesintisiz taarruzu sayesinde IŞİD, Şam'ın koşullarına uymak zorunda kaldı. 20 Mayıs'ta Yermuk'a gelen otobüslerle militanlar, Suriye'nin doğusundaki Badiya bölgesine ve diğer bölgelerden tahliye edilen militanlar gibi İdlib'e götürüldü. Böylece yedi yıldır militanlarla Şam için süren savaş Suriye ordusunun zaferiyle sonuçlanmış oldu.

SIRA İDLİB'DE

Suriye'nin en sorunlu vilayetlerinden biri de İdlib. Kentte yaklaşık 30 bin kadar IŞİD ve diğer örgütlerden militanlar bulunuyor. Rus Hava Kuvvetleri geçen hafta kentteki terör mevzilerine çeşitli saldırılar gerçekleştirdi. Kentte genel anlamda da sükunet hakim değil. Mart ayı ortalarında Heyet Tahrir el Şam ve Tahrir el Suriye Cephesi arasında çatışmalar çıktı. Bu anlaşmazlıklar hâlâ sona ermedi ve militanlar etki alanlarını aralarında paylaşmaya başladı.

LAVRENTYEV, 'TÜRKİYE'NİN YARDIMINA GÜVENİYORUZ' DEMİŞTİ

Konuyla ilgili geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Özel Suriye Temsilcisi ve Astana görüşmelerinde Rusya'nın müzakerecisi olan Aleksandr Lavrentyev, Türkiye'nin, Suriye'deki İdlib bölgesinde durumun istikrar kazanmasına ve hükümet ile muhalif silahlı gruplar arasında çatışma yaşanmasının önlenmesine yardım etmesini beklediklerini söylemişti.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 9'uncusu düzenlenen Suriye barış görüşmelerinin tamamlanmasının ardından "İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesine gelirsek, bu bölgede istikrar ve sükunet sağlama yükümlülüğünü üzerine alan Türk meslektaşlarımızın yardımını bekliyoruz" diyen Lavrentyev şu ifadeleri kullanmıştı: "En önemlisiyse, hükümet ile barış yapmayan militanlar da dahil olmak üzere muhalifler ve hükümet güçleri arasında yeni cepheleşmeler oluşmasını önleyebilmek".

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!