Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Şam'dan çok sert açıklama

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Moskova-Şam seferini yapan yolcu uçağının Esenboğa Havalimanı'na indirilmesinin, "düşmanca ve kınanması gereken bir davranış" olduğunu ifade etti.

Şam'dan çok sert açıklama

Bakanlık'ın açıklamasında, uçağın durdurulmasının "teröristleri barındıran ve Suriye topraklarını bombalayan Erdoğan hükümetinin düşmanca politikalarının bir başka işareti olduğu" belirtildi.

Lübnan'dan yayın yapan El Manar televizyonuna konuşan Suriye Ulaştırma Bakanı ise Türkiye'yi "korsanlık"la suçladı.

Bakan Mahmud Said, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hamlesinin, "sivil havacılık anlaşmalarıyla çelişen hava korsanlığı" anlamına geldiğini belirtti.
"İNSANİ NORMLARA UYMUYOR"
Suriye Havayolları Direktörü Ceyda Abdüllatif ise Türkiye'nin uluslararası sivil havacılık kurallarını ihlal ettiğini öne sürdü.

Abdüllatif Rus RT televizyonuna yaptığı açıklamalarında, uçaktaki yolcuların çoğunun yaşlı, kadın ve çocuklar olduğunu belirterek, "Bu insanlar 5 saat 25 dakika uçakta bekledi. Bu davranış insani normlara uymuyor" dedi.
Olayı Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'ne ve diğer havacılık kuruluşlarına şikayet edeceklerini ifade eden Suriyeli yetkili, uçakta sadece siviller ve onlara ait bagajlar bulunduğunu iddia etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!