Şairlerin dilinden çevre

Bursa Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu tarafından düzenlenen söyleşi ve şiir dinletisinde çevre konusu ele alındı.

 Şairlerin dilinden çevre

Bursa Kent Konseyi Koza Salon'unda Uludağ Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kadir Kestioğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı toplantıya, Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu Temsilcisi Faruk Anbarcıoğlu ve çalışma grubu üyeleri iştirak etti. İnsanın yaşadığı ortamın kirliliği veya temizliğine göre değer kazandığını söyleyen Anbarcıoğlu, içinde hayat bulduğumuz çevrenin yaşatılması ve korunmasının, en az iç dünyanın temizliği ve berraklığı kadar önemli olduğunu belirtti. Anbarcıoğlu, "Dış dünyamız aslında iç dünyamızın bir yansımasıdır. Dinimiz, çevrenin güzelliği için ağaç dikmeyi de teşvik etmiştir. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde, 'Kıyamet kopmak üzereyken bile elinde bir fidan bulunan kimse onu hemen diksin' buyurmuştur" dedi.
Uludağ Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kadir Kestioğlu ise, çevre kirliliği ve etkileri hakkında bilgi verdi. Dünyanın insanoğluna miras kalmadığını, gelecek kuşakların emaneti olduğunu ifade eden Kestioğlu, anayasanın 56. maddesine göre herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu dile getirdi. Çevre ahlakı hakkında da bilgiler veren Kestioğlu, "İnsanların çevreye zarar vermemesi fazilettir. Çevreyi korumak ise vicdani bir sorumluluktur. Bu iki kavram çevre ahlakını oluşturmaktadır" diye konuştu.
Ekosistemin, tüm canlıların ahenk ve denge içerisinde varlıklarını sürdürebilmesi için gerekli olan şartların bütünü anlamına geldiğini anlatan Kestioğlu, dengenin bozulması durumunda hayatın ciddi şekilde etkilenebileceğini ifade etti.
Kestioğlu, çevre kirliliğini oluşturan kaynakların nüfus artışı, endüstriyel gelişim, enerji ihtiyacı ve beslenme ile tarımsal sıkıntılar olduğunu söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!