SAİD NURSİ MERİNOS'TA ANILIYOR

'Bediüzzaman Said Nursi' haftası kapsamında düzenlenen 5 günlük anma ve anlama etkinlikleri, Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde (Merinos AKKM) başladı.

SAİD NURSİ MERİNOS'TA ANILIYOR

Bediüzzaman'ı Anma ve Anlama Platformu'nun öncülüğünde Bursa Kültür Vakfı, Emirsultan Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı, Kırık Mızrap Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği ve Yeni Asya Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından 23-27 Mart tarihleri arasındaki 'Bediüzzaman Said Nursi Haftası' münasebetiyle düzenlenen anma ve anlama programı Osmangazi Salonu fuaye alanında açılan sergiyle başladı. Said Nursi'nin sürgün yıllarının resmedildiği 'Bediüzzaman'ın Barla, Emirdağ ve Kastamonu Yılları' konulu serginin açılışına, Bediüzzaman'ın hizmetinde bulunmuş talebeleri Abdullah Yeğin, Mehmet Fırıncı'nın yanı sıra Barla Platformu Koordinatörü Sait Yüce, Uludağ Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Abdulvahap Yiğit ile çok sayıda vatandaş katıldı. Serginin açılışında konuşan Mehmet Fırıncı, serginin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Abdullah Yeğin ise, Risale-i Nur´dan bir bölümü okuyarak iman meselesi üzerinde durdu.

23-27 Mart tarihleri arasında devam edecek 5 günlük program hakkında bilgi veren Prof. Dr. Abdulvahap Yiğit de, Bediüzzaman´ı anma adına yapılan toplantıların belki de en anlamlısının Bursa´da yapıldığını belirtti. Programın 4 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek Türkiye´de yapılmamış bir ilki gerçekleştirip ortak olarak bu programı yapmalarının önemli olduğunu vurguladı. Yiğit, 23 Mart´ın devlet tarafından resmi olarak Bediüzzaman Haftası şeklinde kutlanması gerektiğinin altını çizdi.
Barla Platformu Koordinatörü Sait Yüce ise Bediüzzaman´ın iman davası ile çalıştığını ifade ederek, açılan serginin anlamı hakkında bilgi verdi. Konuşmaların ardından, Bediüzzaman'ın talebeleri tarafından serginin açılış kurdelesi kesildi.
'Bilinmeyen bir dahi:Bediüzzaman Said Nursi' konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Ahmet Akgündüz ise, salonu dolduran yaklaşık iki bin kişiye Said Nursi'nin hayatından kesitler anlattı.
Etkinlikler kapsamında 24 Mart Perşembe günü Osmangazi Salonu'nda saat 14.00'da bayanlara yönelik 'Risale-i Nur ışığında aile', 25 Mart Cuma günü Osmangazi Salonu'nda erkeklere yönelik 'Risale-i Nur ışığında hayatın gayesi' konferansı, aynı gün '2011 Bediüzzaman Onur Ödülleri Töreni' ve 'Çağımız meselelerine Bediüzzaman'dan çözümler' konferansı, 26 Mart Cumartesi günü ise 'Bediüzzaman'ın hizmetinde bulunan talebelerinden hatıralar' konulu konferans düzenlenecek.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!