Sahte diploma düzenleyen 16 kişi yakalandı

Diyarbakır polisi, İstanbul ve Muş'ta da ehliyet almak ve hemşirelik yapmak için yeterliliği olmayanlara sahte diploma düzenleyen 16 kişiyi yakaladı.

Sahte diploma düzenleyen 16 kişi yakalandı

Mali şube ekipleri yaptıkları çalışmalarda Bismil ilçesinde özel bir sürücü kursu sahibi liderliğinde, suç işlemek amacıyla örgütlü bir yapının faaliyet yürüttüğünü belirledi. Suç örgütünü yaklaşık 3 ay takibe alan polis, örgüt üyelerinin, 20.10.2012 ile 15.12.2012 tarihleri arasında düzenlenen ehliyet sınavlarında, sınava girmesi gereken adayların yerine "Joker" tabir edilen başka bir kişinin sınava girmesini sağlayarak, cep telefonuyla kopya gönderdiği, ayrıca sürücü belgesi alabilmek için yeterli eğitim seviyesine sahip olmayanlara da sahte diploma ve öğretim belgesi düzenledikleri belirlendi.

Başka meslek grupları için de belge düzenlediler

Araştırmasını genişleten polis, suç örgütünün yüksek maliyetlerle başka meslek grupları için de sahte diploma hazırladıklarını da belirledi. Polis Diyarbakır'ın Bismil, Kayapınar, Bağlar, Sur, Yenişehir ilçeleri ve İstanbul ile Muş illerinde eş zamanlı operasyon düzenleyerek 16 kişiyi gözaltına aldı. Şebeke elemanlarının ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda sahte nüfus cüzdanı, çok sayıda gerçek nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, sahte olduğu değerlendirilen diplomalar, öğrenim belgeleri ele geçirilerek bunlara el konuldu.

Sahte hemşire diplomasıyla 6 ay hastanede çalışmış

Yapılan baskında ele geçen sahte diploma ve öğrenim belgelerinin fotokopilerini inceleyen polis ilginç bilgilere ulaştı. Sahte diplomalar arasında; bir yüksek okuldan mezun gösterilen hemşirelik diplomasına rastlayan polis, diplomada adı geçen kişiyi araştırmaya başladı. Yapılan araştırma sonunda, diplomanın düzenlediği kadının Diyarbakır'da, özel bri hastanede yaklaşık 6 ay görev yaptıktan sonra hastane yetkilileri tarafından işten çıkarıldığı tespit edildi.

8 kişi tutuklandı

Çete lideri Ş.Ö. ile birlikte gözaltına alınan 16 kişiden 8'i, çıkarıldıkları mahkemede, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak, örgüt faaliyeti çerçevesinde resmi belgede sahtecilik, özel belgede sahtecilik, resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan, görevi kötüye kullanarak menfaat temini" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. 3 şüpheli hakkında ise aynı suçlardan adli kontrol kararı verilirken, 5 şüpheli ise mahkemece yapılan ilk sorgularının ardından serbest bırakıldı.

18 bin kişinin ehliyetleri inceleniyor

Şebeke elemanlarının 2008 yılından itibaren sürücü kursunu işlettiğini belirleyen polis ekipleri, ehliyet sınavına giren 18 bin kişinin öğrenim belgesi ve diplomalarını incelemeye aldı. Araştırma sonucunda usulsuz belgelerle ehliyet aldıkları tespit edilen kişilerin ehliyetlerinin iptal edileceği ifade edildi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!