Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sahra hastanesi doldu taştı

Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki sahra hastanesi, yüzlerce ağır yaralıyla dolup taşarken, basın merkezi ''yaralı kabul'' birimine dönüştürüldü.

Sahra hastanesi doldu taştı

AA muhabirine açıklama yapan sahra hastanesi doktorları, hastaneye getirilen yaralılardan en az 300'ünün kurşunla vurulmuş olduğunu ve ölümle pençeleştiklerini söylediler.

Hastanenin bu kadar yüksek sayıda yaralıya hizmet verme kapasitesine sahip bulunmadığının altını çizen doktorlar, yüzlerce kişinin canını kurtarmak için herkesten yardım beklediğini vurguladılar.

Basın merkezi de yaralı kabul birimine dönüştürüldü

Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki sahra hastanesi basın sözcüsü Yusuf Tal'at, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaralılar nedeniyle sahra hastanesinin "dolup taştığını" ve artık daha fazla yaralı kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Tal'at, bu nedenle basın merkezinin de "yaralı kabul" birimine dönüştürüldüğünü söyledi.

Dünyadan yardım bekliyoruz

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Sözcüsü Muhammed el-Biltaci, Anadolu Ajansı aracılığıyla dünyaya yardım çağrısında bulundu.

Biltaci, "Herkesten ve her yerden yardım bekliyoruz. Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı'ndan doğrudan başlarına isabet eden gerçek mermiyle yaralanan yüzlerce kişinin hayatının kurtarılması için harekete geçmesini bekliyoruz" dedi.

En az 100 kişinin durumu ağır

Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki sahra hastanesi basın sözcüsü Yusuf Tal'at, "Sabah namazından sonraki 3 saatte ölü sayısı korkunç bir şekilde arttı. Şu an 75 ölü var, ancak en az 100 kişinin de durumu ağır" diye konuştu.

Rabiatul Adeviye'de yaşanan durumu "insanlığa karşı işlenen bir suç" olarak nitelendiren Tal'at, "Canilerin" hukuk önünde hesap vermesi gerektiğini ifade etti.

Ambulanslara izin verilmiyor

Hürriyet ve Adalet Partisi Sözcüsü Cihad el Haddad, polisin, ambulansların meydana girişine izin vermediğini ileri sürdü. Meydandan sık sık kan bağışı anonsları yapılırken, kurulu sahra hastanesinde ilk yardım malzemesi sıkıntısı yaşandığı belirtildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!