Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sağlıktaki reform vatandaşı sevindirdi

Memur Sen'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Metin Memuş, son 10 yılda sağlıkta yapılan reformların vatandaşın yüzünü güldürdüğünü belirterek, "Vatandaşların memnuniyet anketi yüzde 76 olarak çıkarken, fazla iş yükü, ücret dengesizliği ve şiddet gibi sebeplerle sağlık çalışanları vatandaş kadar işinden memnun değil. Çalışanların memnuniyet araştırması yüzde 40'ların altında kalıyor" dedi.

Sağlıktaki reform vatandaşı sevindirdi


Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Bursa Şubesi İl Divan Kurulu Toplantısı yapıldı. Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül'ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Genel Başkan Yardımcıları Semih Durmuş ve Abdülaziz Aslan, şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ve işyeri temsilcileri katıldı.
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Bursa teşkilatının özveri ve yüksek tempo ile çalıştığını hatırlatarak başarının tesadüf olmadığını açıkladı. Bursa'da olduğu gibi ülke genelinde de çalışmalarının takdir topladığını belirten Memiş, aşılması gereken sorunların olduğunu ve çalışmaların sorunlara çözüm odaklı olduğunu ifade etti.
Metin Memiş, Sağlık-Sen'in kurulduğu günden beri varoluş amacının çalışanların ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilmesi olduğunu belirterek, sağlık çalışanlarının sabit ödemelerini maaşla birlikte almalarının Sağlık-Sen'in önemli bir kazanımı olduğunu, artık çalışanların izinli veya raporlu dahi olsalar sabit ek ödemelerini alabildiklerini, bunun da çalışanları açısından önemli olduğunu söyledi. Memiş, bunun yeterli olmadığını döner sermaye ek ödemesinin emekliliğe yansımasının gerektiğini vurgulayarak, 2013 yılı toplu sözleşme masasının en önemli konularından birinin de bu olduğunu söyledi. Genel Başkan Metin Memiş, Sağlık-Sen ve bağımsız kuruluşlar tarafından yapılan araştırmalara göre sağlık çalışanlarının mesleki yıpranmalarının, polislerle hemen hemen aynı düzeyde olduğunu, Sağlık-Sen'in en önemli gündem maddelerinden birisinin de sağlık çalışanlarının yıpranma payı olduğunu belirtti. Metin Memiş, sağlık çalışanlarının ebelik ve hemşirelik bölümlerinde lisans tamamlama hakkını Sağlık-Sen'in kazanımı olduğunun altını çizerek, 37 ayrı önlisans bölümü mezunları için lisans tamamlama yapabilmeleri çalışmaların devam ettiğini, kısa zamanda bu konuda müjdeli haber verebileceklerini söyledi.
"YENİ DÜZENLEME BÜTÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KAPSAMALIYDI"
Metin Memiş, Tam Gün Yasası'nın, küstürülen üniversite hocalarının geri kazanılması için muayene açılmasına ilişkin ön plana çıkmış olmasının yanlış bir başlangıç olduğunu belirtti.
Yeni yapılacak düzenlemede, çalışanların sorunlarının gündeme gelmesi gerektiğini kaydeden Memiş, maalesef bunun yerini muayenecilik konusunun aldığını belirtti. Memiş,

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!