Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sağlıkta yeni dönem yolda

Sağlıkta yeni bir dönem başlatacak olan kanun tasarısı TBMM'ye sunuldu. Tasarıya göre kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular, aksine bir vasiyet bildirilmediği takdirde alınabilecek.

Sağlıkta yeni dönem yolda

Hükümet sağlık alanında birçok yenilik getirecek düzenlemeyi Meclis'e sevk etti. Tasarıda, sağlık çalışanlarına ödenen nöbet ücretleri yeniden ele alındı. Buna göne yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için yüzde 50 oranında fazla ödeme yapılacak. Öğretim elemanları üniversitede devamlı statüde görev yapacak. Yükseköğretim kurumları, sözleşmeli öğretim üyesi istihdam edebilecek. Sözleşmeli öğretim üyelerine, ek ders ücretlerinin 10 katına kadar saatlik sözleşme ücreti ödenebilecek. Sözleşmeli öğretim üyeleri rektör ve başhekim olamayacak.

Tasarıyla Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kanunu'nun Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen maddesi de yeniden düzenleniyor. Üniversitelerde olduğu gibi Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde de sözleşmeli profesör ve doçent çalıştırılabilecek. Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik kamu görevlilerine karşı işlenen kasten yaralama suçları, tutuklama nedeni sayılacak. Organ ve doku alınması ve nakli Sağlık Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş gerekli uzman personel ve donanıma sahip kurumlarca yapılacak. Kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular, aksine bir vasiyet bildirilmediği takdirde alınabilecek. Ayrıca, otopsi işlemi tamamlanmış olmak kaydıyla cesetler bilimsel araştırma için kullanılmak üzere yüksek öğretim kurumlarına verilebilecek.

Tıp eğitimi için gerekli olan kadavra yurtiçinden yeteri kadar temin edilememesi halinde yurtdışından kadavra veya kadavra parçası temin edilebilecek. Sağlık hizmeti sunumu Sağlık Bakanlığı'nca denetlenecek. Ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yüz bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak. Sünnet ameliyatı sadece tabiplerce yapılabilecek. Ancak olağanüstü ve istisnai hallerde Sağlık Bakanlığı'nca düzenlenecek eğitimi alan kimseler tarafından hekim gözetiminde sünnet ameliyesi yapılmasına imkan tanınacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!