Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sağlıkçılar mezarlıkta eylem yaptı

Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri Refahını Yükseltme ve Dayanışma Derneği (ANTEKDER) üyeleri, ameliyathane ortamındaki gazların oluşturduğu zararları, mezarlıkta düzenledikleri ilginç eylemle ifade etti. Sembolik oksijen tüpünün bulunduğu eylemde maske ve bone takan dernek üyeleri, 'Genç yaşta sonumuz mezarlıklar olmasın' diyerek Sağlık Bakanlığı'ndan bilimsel çalışma başlatılmasını istedi.

Sağlıkçılar mezarlıkta eylem yaptı

İzmir'de, Örnekköy Mezarlığı'nda düzenledikleri eylemle seslerini Sağlık Bakanlığı'na duyurmak isteyen ANTEKDER üyeleri, 81 ilde kapalı birimlerde anestezik atık gazların tehdidi altında görevlerini icra ettiklerini söyledi. ANTEKDER Genel Başkanı İlkay Aykar'ın özellikle MS, epilepsi ve kanser gibi kronik rahatsızlıkları bulunan meslektaşlarının gazların solunum yoluyla kendi rahatsızlıkları üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve söz konusu gazların hangi hastalıklara yol açtığının tespit edilmesini istedi. Ameliyathane ortamındaki yetersiz atık sistemleri yüzünden anestezik gazların tahribatına maruz kaldıklarını belirten Aykar, şöyle konuştu: "Bugün Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın röntgen teknisyenlerine tanımış olduğu yılda bir kez şua iznini, ANTEKDER olarak talep ediyoruz. En azından karaciğerin kendini toparlaması, meslektaşlarımızın ruhsal anlamda yeterli olmasa da kendini iyi hissetmeleri için Sağlık Bakanlığı'na sesleniyoruz. 'Yardımınızı bizden esirgemeyin' Çünkü bizler yoğun iş yükü altındayız. Özel hastanelerdeki meslektaşlarımızın durumu içler acısıdır. Birçok meslektaşımız yetersiz döner sermaye ödemeleri ve iktisadi anlamındaki yetersizlik yüzünden narkotik ilaç bağımlılığı sürecine itilmiştir. Bu meslektaşlarımızın da intihar vakaları ile son bulan bir sürece dahil olmaktadır. Sizi ameliyat öncesinde uyutan ve uyandıran çalışanların bu kadar mental yorgunluk altında kaliteli sağlık hizmeti veremez."
ÜNİVERSİTELERİN BİLİMSEL ÇALIŞMALARI OLUMSUZLUKLARI ORTAYA KOYMUŞTUR
Aykar, eylemlerini mezarlıkta yapmalarının gerekçesini şu sözlerle anlattı: "Mezarlığı seçmemizdeki sebep, meslek hastalıkları yüzünden, 'Ecelimiz ile ölmek istiyoruz, genç yaşta sonumuz burası olmasın' diyoruz. Ölümler başlamadan önce anestezi teknisyenleri için önlem alınması lazım. 7 gün 24 saat nöbetli çalışan birimlerde çalışan meslektaşlarımızın ilerleyen zamanlarda ciddi anlamda rahatsızlıkları ortaya çıkabiliyor. Ayrıca bununla ilgili Gazi Üniversitesi'nin doktora tezinde bu hususlara hatta anestezik gazların DNA üzerindeki olumsuzlukları açıklanmıştır. Ayrıca, 2007 yılında Harran Üniversitesi'nin yapmış olduğu bilimsel çalışmada da anestezik gazların insan sağlığını tehdit ettiği ortaya konulmuştur. "
Dernek üyeleri eylem sonrasında dua etmeyi de ihmal etmediler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!