Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden taciz açıklaması

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, (SBÜ) çocuk gelişimi okuyan bir öğrencinin, sosyal medyadan kadınları taciz edip ölümle tehdit ettiği iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada öğrenciye bir yarıyıl uzaklaştırma cezası verildiği ancak şikâyetlerin devam etmesi üzerine konunun disiplin kurulunun gündemine alındığı kaydedildi. Ayrıca okulun hukuk müşavirliği tarafından öğrencilere hukuki destek verildiği ve suç duyurusunda bulunan öğrencilerin dosyalarına müdahil olunmak üzere başvuru yapıldığı ifade edildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden taciz açıklaması

Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin (SBÜÜsküdar'da bulunan Hamidiye Külliyesi'nde çocuk gelişimi okuyan bir öğrenci, pek çok kadın öğrenciyi sosyal medya üzerinden kendi hesabı ve açtığı sahte hesaplar aracılığıyla taciz edip, tehdit ettiği iddia edildi. Birçok öğrenci tarafından yapılan şikayetlerden sonra kendisine iftira atıldığını söyleyen öğrenci hesaplarını kapattı.

Kadın öğrenciler #sbüdetacizvar etiketi ile seslerini duyurmaya çalışırken tacizi kanıtlayan onlarca ekran görüntüsü paylaşıldı. Sosyal medyadaki tepkilerin ardından SBÜ konuya ilişkin açıklama yaptı. 

Açıklamada şöyle denildi:

"Sosyal medyadaki iddialara konu öğrenci ile alakalı şikayetler, 2019-2020 Güz Dönemi sonunda idaremize ulaşmış olup Disiplin Kurulumuz tarafından konu incelenmiş ve Bahar Dönemi başlamadan, 'YÖK Öğrenci Disiplin Yönetmeliği MADDE (7} 1/a'ya göre' ilgiliye bir yarıyıl okuldan uzaklaştırma cezası verilmiştir.

Taciz suçlamasının adli boyutu TCK Madde 105'e göre mağdurun şikayetini gerektirdiğinden, savcılığa suç duyurusunda bulunmak isteyen öğrencilerimize Hukuk Muşavirliğimiz tarafından hukuki yardım sağlanmış, suç duyurusunda bulunan öğrencilerin dosyasına müdahil olmak üzere yine Hukuk Müşavirliğimiz tarafından savcılığa dilekçe verilmiştir. İlgili, disiplin cezası aldıktan sonra yerleşkelerimize girmesi yasaklanmış, güvenlik görevlilerimiz bu doğrultuda uyarılmışlardır.

Uzaklaştırma cezası sonrası, ilgili öğrenci hakkında aynı şikayetler gelmeye devam edince, müşteki öğrencilerimiz, idaremize yeniden dilekçe vermeleri husunda bilgilendirilmişlerdir. Öğrencilerimizin dilekçeleri, Disiplin Kurulumuza yönlendirilmiş olup konu Disiplin Kurulumuzun gündemindedir. Öğrencilerimizin huzur ve güvenliği önceliğimizdir!"

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!