Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sağlık Bakanlığı'ndan restoranlar için yeni kararlar

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu tavsiyesiyle restoranlara yönelik yeni tedbir kararları aldı. Buna göre, masalar arasındaki mesafe en az bir metre olacak.

Sağlık Bakanlığı'ndan restoranlar için yeni kararlar

Bakanlığın aldığı yeni önlemler şöyle:

KAPI KOLLARI SÜREKLİ TEMİZLENECEK

"Masalar arası mesafe bir metreden az olmayacak şekilde (tercihen 2 metre) düzenleme yapılacak. Odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olacak ve temizlik sonrası en az bir saat havalandırılacak. Özellikle ellerle sık dokunulan yüzeyler, kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, düğmeler, telefon ahizesi, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilecek.

MİSAFİRLERİN EŞYALARINA DOKUNAN ELİNİ YIKAYACAK

Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanacak ve kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanacak. Restoran çalışanları, el temizliğine dikkat edecek. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanacak, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılacak. Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu (ateş, öksürük, solunum sıkıntısı vb.) bulgusu olan personel şikayetleri düzelene kadar çalıştırılmayacak. Misafirlerin kişisel eşyalarına temas eden kişiler, bu tür işlemler sonrasında derhal ellerini yıkayacak veya alkol bazlı el antiseptiğiyle el temizliği yapacak."

Öte yandan bugüne kadar sağlık turizmi konusunda ciddi yatırımlar yapan Türkiye, virüs tehlikesi geçene kadar sağlık turizmine ara verecek. Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre, tüm hastalıklarda olduğu gibi saç ekimi yaptırmak dahil Türkiye'ye yurt dışından hiçbir hasta getirilemeyecek.

YOĞUN BAKIM YATAKLARI DAHA ETKİN KULLANILACAK

"Acil servislerde olası COVID-19 hastaları dışında yeşil alan hastaları kabul edilmeyerek 1. basamağa yönlendirilecek. Kronik hastalık nedeniyle takip edilen hastaların, takibi yapan hekimlerin kanaati ile takip aralıkları pandemi süresince daha uzun dönemler halinde yapılacak. Yoğun bakım ünitelerinin etkin kullanımı için hastalar, sağlık durumlarına uygun seviyedeki yoğun bakım ünitelerine yatırılacak. Yoğun bakım endikasyonu ortadan kalkan hastalar durumlarının gerektirdiği şekilde ilgili branşın yataklı servisine, yatırılacak. Tedavi gerektiren bir durum olmadığında taburcu edilecekler.

SAĞLIK TURİZMİNE ARA

Sağlık turizmi kapsamında dünyanın değişik ülkelerinden gelen hastaların Türkiye'ye getirilmesi ertelenecek. COVID-19 salgını sürecinde tüm hekimlerin, diğer sağlık çalışanlarının ve diğer kurum çalışanlarının, branşı ve çalıştığı birim fark etmeksizin, ilgili hastaların görüldüğü birimlere gerekli desteği sağlanacak."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!