Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sağlık Bakanı Koca: Vakaların tüm Türkiye'ye yayıldığını söyleyebilirim

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenledi. Koca, "Herkes kendi OHAL'ini ilan edebilir. Sağlık personelimiz içinde sonuçları maalesef pozitif olan vakalarımız var. Tedavi sürecinde iyileşen vakalarımız bulunuyor. Ülkenin genelinde olan pozitif gördüğümüz vakalar var. Bunlar içinde öne çıkan bir ilimiz değil ancak Van'da da vaka var. Van özelinde vaka sayısımız 10'un üzerinde değil. Vakaların tüm Türkiye'ye yayıldığını söyleyebilirim" dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Vakaların tüm Türkiye'ye yayıldığını söyleyebilirim

Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi'nde saat 13.30'da başlayan toplantıda, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin Türkiye'de vaka sayının artması nedeniyle alınabilecek yeni tedbirler ve pozitif vakaların durumu ele alındı.

Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısı düzenledi. 

Koca, "Haberciler olarak özel bir sorumluluk bilinciyle burada bulunduğunuzu biliyoruz. Toplum titiz haberciliği takdir ediyor. Ülkemizde ilk vaka 14 Mart'ta görüldü. Şüphelilerin takibinde titiz davranıyoruz. Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandık. Sonuçları daha hızlı öngörüyoruz. Kaybettiğimiz 30 hastanın tamamı ileri yaştaydı. Başka hastalıkları da vardı. Büyüklerimize seslenmek istiyorum. Bu toplumun sizin hayat tecrübenize ihtiyacı var. Torunlarınızın sevgi ve ilginize ihtiyacınız var. Bunları hastayken yapamazsınız. Sizin öğütlerinize ihtiyacımız var. Siz de bu seferliğe mahsus bu öğüdü kabul edin. Bugünlerde size karşı hassasiyeti yüksek olan yalnız kendi evlatlarınız değil toplum paylaşıyor. Bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz. Evden çıkmanız kısıtlandı. Bu kurala lütfen uyun. Koronavirüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada neredeyse örneği yok. Kadınlar tedbirler konusunda ikna kahramanlarımız. Bu dönemde sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz" dedi.

Koca, "Kadromuza 32 bin personel dahil ediyoruz. Bu süreçte çalışan sağlık personelimizin ek ödemeleri tavan yüzde 100 şeklinde ödenecek. Sağlık çalışanlarımızın yeterli malzemeden yoksun olduğu iddiası doğru değil. Bütün hastanelerimize tüm malzeme sağlanmaktadır, sağlanmaya devam edilecektir. Maskeler Türkiye'nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır. Türkiye'de üretilen maskeler yurt dışına satılamayacak. Salgının yayıldığı ülkelerde en fazla eksikliği hissedilen cihaz solunum cihazı. Yerli solunum cihazının seri üretimine başlıyoruz. Hızlı tarama kitini devreye sokmuştuk. Çin'den 50 bin hızlı tarama kiti bu sabah geldi. Çin'den perşembeye kadar 300 bin daha hızlı tarama kiti gelecek.1 milyona kadar hızlı tarama kiti gelecek. Corona virüse karşı aşı geliştirme çalışmalarına Bakanlık olarak destek veriyoruz. Tedbirleri hakim kılarsak biz başka bir ülke olmayacağız. Bu zor günleri başka ülkelere benzemeden aşma fırsatımız var. Biz riskler karşısında maceracı bireyler değiliz. Tedbirleri bizler tek tek uyguluyoruz. Mümkün olduğunca az temas kuruyoruz. Tek tek yaptıklarımızı hep birlikte yapıyoruz. Bu birliktelikten fire vermeyelim. En güvenilir çözümün evde kalmak olduğunu unutmayalım.Hayat eve sığar" açıklamasını yaptı.

"İYİLEŞEN VAKALARIMIZ VAR"

Sağlık Bakanı Koca, "İyileşen vakalarımız var. Önümüzdeki günlerde açıklamış olacağız. Hatta fazla iyileşen var belirtmek istiyorum. Çin'den olumlu sonuç veren ilaç da bu sabah geldi. Yoğun bakım şartlarında tedavisi devam edenlere uygulanmaya başladı. Bu ilacın ne kadar etkili olup olmadığını önümüzdeki günlerde göreceğiz" dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLECEK Mİ SORUSUNA YANIT: HERKES KENDİ OHAL'İNİ İLAN ETSİN1

Koca, "Burada hep birlikte mücadele edilmesi gereken dönemdeyiz. Herkes kendi OHAL'ini (Olağanüstü Hal) ilan edebilir. Bunu illa devletin ilan etmesi gerekmiyor. Hayatını kaybedenler arasında 50-60 yaş arası 2 hasta var geri kalan hastalar 60 yaş üzeri" ifadelerini kullandı.

Okullar ne zaman açılacağı sorusuna Bakan Koca, "Bilim Kurulunda çarşamba günü eğitim konusunu gündeme alacağız" yanıtını verdi.

"SAĞLIK PERSONELİNDE DE KORONAVİRÜS VAR"

Koca, "Sağlık personelimiz içinde sonuçları maalesef pozitif olan vakalarımız var. Sayılarını daha sonra açıklayacağız" dedi.

"VAKALAR TÜM TÜRKİYE'YE YAYILDI"

"Ülkenin genelinde olan pozitif gördüğümüz vakalar var" ifadelerini kullanan Koca, "Bunlar içinde öne çıkan bir ilimiz değil ancak Van'da da vaka var. Van özelinde vakamız var ama sayısı 10'un üzerinde değil. Vakaların tüm Türkiye'ye yayıldığını söyleyebilirim. Yaygın olarak şu an Türkiye'de sadece bir bölgeye lokalize değil. Hiçbir kitten, hiçbir laboratuvar testinden ücret almıyoruz, almayacağız, alanlara da izin vermeyeceğiz. Başta vakaların hepsi yurt dışı ağırlıklıydı, artık yurt dışı temaslı, temaslının temaslısı olmaya başladı. Bu süreçte özel hastanelerden ve üniversitelerden istifa eden doktorlar ve sağlık çalışanları oldu. bunların hiçbirisi kamuda görev alamayacaklar. sahadan kaçanlarla bu mücadele sürdürülemez. Bu dönemi lütfen hiç kimse sahadan çekilerek bir mücadele ortamına çevirmeyelim. Yer yer bu anlamda küçük örnekler olsa da buna izin vermek istemediğimizi de belirtiyorum. OECD ortalamasına göre yoğun bakım yatağı sayısı en fazla olan ülkeyiz. Yoğun bakım yatak sayımızı duruma göre artıran ve bu süreçte şu anda herhangi bir sorun olmadığını, önemli olan bu süreçte bizim vatandaşımızın kendilerini izole etmelerini, hastalığın erken döneminde demin bahsettiğim şekilde erken dönemde pozitif olanlara ilacın başlanır olması ve bu seyri durdurabilir olmak... Solunum sıkıntısı olan hastaya da en uygun tedaviyi hızla devreye sokarak ki o ilaçla ilgili hastalarımıza uyguladıktan sonra daha net söyleyebilir olacağız" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!