Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sağlık Bakanı Koca okunmasını tavsiye etti! Mustafa Kutlu kimdir, kaç yaşında, nereli, eserleri neler?

Öykü ve denemeleriyle tanınan Türk yazar Mustafa Kutlu'nun hayatı ve eserleri hakkında merak edilenleri sizin için derledik.

Sağlık Bakanı Koca okunmasını tavsiye etti! Mustafa Kutlu kimdir, kaç yaşında, nereli, eserleri neler?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evde Mustafa Kutlu ve Tolstoy gibi yazarların eserlerini okuyarak vakit geçirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Mustafa Kutlu'nun hayatı hakkında merak edilenler haberimizde yer alıyor. 

Mustafa Kutlu Kimdir?

Öykü ve deneme yazarı Mustafa Kutlu, 6 Mart 1945 senesinde Erzincan'da dünyaya geldi. 1964 yılında Erzincan Lisesi'ni ve 1968 senesinde de Erzurum A.Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümünü bitirdi. Sonrasında Edebiyat Öğretmeni olarak görev almaya başlayan Mustafa Kutlu, Tunceli Lisesi ve İstanbul'da Vefa Lisesi'nde görev aldı.

Mustafa Kutlu, 1974 yılında öğretmenliği bıraktı. Dergah Yayınları'nda çalışma yapmaya başladı. Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi'nin yayın müdürlüğünü 3. ciltten itibaren üstlendi. (8 cilt, 1976-1998).

Mustafa Kutlu'nun ilk hikayeleri Fikir ve Sanatta Hareket dergisinde çıktı. 1979-1982 yılları arasında aynı derginin yazı işleri müdürlüğü görevini gerçekleştirdi.

Ayrıca Adımlar (Erzurum), Hisar, Türk Edebiyatı, Düşünce, Yönelişler'de hikâyeler yayınladı. Dergâh dergisinin genel yayın müdürü oldu (Mart 1990). Zaman gazetesinde "Bir Demet İstanbul" başlığı ile şehir yazıları (1986), Yeni Şafak gazetesinde kültür ve spor yazıları (1995) yazdı. Kanal 7'de kültür programları hazırladı.

Mustafa Kutlu, daha çok köy ve kasaba insanının günlük endişelerini işlemiştir. Hikayelerinde kahramanlar Türkiye'deki sancılı değişimin birer şahididirler.

Öykü

Ortadaki Adam (1970)
Gönül İşi (1974)
Yokuşa Akan Sular (1979)
Yoksulluk İçimizde (1981)
Ya Tahammül Ya Sefer (1983)
Bu Böyledir (1987)
Sır (1990)
Arkakapak Yazıları (1995)
Hüzün ve Tesadüf (1995)
Uzun Hikaye (2000)
Beyhude Ömrüm (2001)
Mavi Kuş (2002)
Tufandan Önce (2003)
Rüzgarlı Pazar (2004)
Chef (2005)
Menekşeli Mektup (2006)
Kapıları Açmak (2007)
Huzursuz Bacak (2008)
Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı (2009)
Zafer yahut Hiç (2010)
Hayat Güzeldir (2011)
Anadolu Yakası (2012)
Deneme-İnceleme [değiştir]
Sait Faik'in Hikaye Dünyası (1968)
Sabahattin Ali (1972)
Şehir Mektupları (1995)
Akasya İle Mandolin (1999)
Yoksulluk Kitabı (2004)
Çocuk Kitabı [değiştir]
Yıldız Tozu (2005)

Tolstoy kimdir?

Lev Nikolayeviç Tolstoy, 9 Eylül 1828 tarihinde Rusya İmparatorluğu'nda dünyaya geldi.

Tolstoy, çok küçük yaşlarda önce annesini sonra babasını kaybetti. Akrabalarının yanında yaşamaya başladı. Genç yaşlarında Fransızcasını ilerletti, Voltaire ve J. J. Rousseau'yu okudu. Bu iki yazarın etkisinde kaldı. İlk eseri olan Çocukluğum'u Yasnaya-Polyana'da köylülerin arasına katıldığı zamanlarda yazdı.

Bir süre sonra orduya girdi ve Kafkasya'ya gitti. Oradaki halkın yoksulluk dolu yaşayışlarını gözlemledi. İlk gerçekçi hikayeleri bu dönemde, bu gözlemler sayesinde oluştu. 1854 senesinde Kırım Savaşı'nda subay olarak görev aldı.

Bir süre sonra askerlikten ayrıldı ve Petersburg'a gitti. Bazı eserlerini, oldukça sakin bir hayat sürdüğü Petersburg'da yazdı. Bu dönemde sakin bir hayat sürse de, içinde yarım kalan, aradığını bulamayan bir his ile yaşamaya çalışıyordu.

Batı Avrupa ülkelerinde uzun bir gezintiye çıktı. Almanya, Fransa ve İsviçre'de bulundu. Seyahatin dönüşünde tekrar Yasnaya'ya yerleşti.

Asalet ve lüksten sıkılan Tolstoy, köyünde bir okul kurdu. Bu okul, öğrenim ve öğretim bakımından yepyeni bir okuldu. Burada sürdüğü hayatta huzura kavuştuğuna kanaat getirdikten sonra 1862 senesinde evlendi.

Evlendiklerinde karısı Sophie Behrs 16 yaşındaydı. Tolstoy'un düzenli hayat özlemi, evliliklerinden sonra son buldu. Bu evliliklerinden 12 çocukları oldu. 5'i öldü.

En kuvvetli eserlerinden "Savaş ve Barış" ile "Anna Karenina" bu dönemde yazıldı. En büyük yardımcısı Sophie idi. Öyle ki, "Savaş ve Barış" kitabının düzeltmelerini 12 kez yapmıştır.

Özellikle Rus köylülerinin yoksul, perişan durumlarından dolayı Tolstoy, bu sefer eskilerden daha büyük bir ruhsal çöküntüye uğradı. Bütün servetini köylülere dağıttı ve onlar gibi yaşamaya başladı.

Eserlerinde insanlığın neredeyse bütün mesele ve sorunlarına değinen Tolstoy, kendi ülkesindeki siyasal olayları, halkının sorunlarını, yaşayışını büyük bir ustalıkla anlatmıştır.

Gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden biri olduğu kadar, iyi bir filozof ve bir eğitimci olarak da ün kazanmıştır.

Tolstoy, 20 Kasım 1910 tarihinde 82 yaşındayken Astapovo'da bir tren istasyonunda zatürreden vefat etmiştir.

Tolstoy'un ilk dönemlerinde Hristiyan olduğu bilinse de, ölümünden kısa bir süre evvel yazdığı ortaya çıkan "Hz. Muhammed Risaleleri" eserinden dolayı, İslam'ı kabul ettiği düşünülmektedir.

ESERLERİ:

Hazin Bir Evliliğin Romanı

Çocukluğum

İlk Gençlik

Gençlik

Sivastopol Serisi

Kazaklar

Savaş ve Barış

Ivan Ilyiç'in Ölümü

Anna Karenina

Kroyçer Sonat

Diriliş

Hacı Murat

Sergi Baba

Efendi ile Uşağı

Kadının Ruhu

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!