Sağlık Bakanı Koca'dan 'yerli aşı' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ailelerinin çocuklarına hastalıklardan korunmada etkili yol olan aşıları güvenle yaptırabileceklerini belirterek, "Aşı yerlileştirme yaklaşımından sonra vatandaşımızın birtakım kaygılarının da gideceğine inanıyorum. Şu anda herhangi bir sorun olmadığını, güvenle yaptırabileceklerini rahatlıkla söyleyebilirim." dedi.

Sağlık Bakanı Koca'dan 'yerli aşı' açıklaması

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük eylem planı kapsamında, sağlıktaki en  önemli çalışmalardan birinin "yerli aşı" olacağını söyledi.

Bazı ailelerin aşıların içinde yer alan alüminyum gibi kimi maddelerin  sağlığı tehdit edeceği yönündeki iddialar üzerine aşı reddinde bulunduğunun  anımsatılması üzerine Koca, aşıların hastalıklardan korunmada en etkin yol  olduğunu vurguladı ve ailelere aşıları endişe etmeksizin yaptırmaları çağrısında  bulundu.

Rutin aşı takvimindeki aşıların güvenle yaptırılabileceğini vurgulayan  Koca, "Vatandaşımızın güvenle aşılarını yaptırabilmesini sağlamak anlamında  önümüzdeki 100 günlük eylem planına da bunu dahil ettik. Bu kapsamda, önümüzdeki  dönemde aşıları yerlileştirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Koca, aşı reddinde bulunan ailelerin sayısının 23 bine ulaşmasına  ilişkin, "Aşı yerlileştirme yaklaşımından sonra vatandaşımızın birtakım  kaygılarının da gideceğine inanıyorum. Şu anda herhangi bir sorun olmadığını,  güvenle yaptırabileceklerini rahatlıkla söyleyebilirim." ifadesini kullandı.

Bilgilendirmeler internet ortamında

Aşı reddindeki artış ve aşı konusunda doğru ve sağlıklı bilgilendirme  yapmak amacıyla harekete geçen Bakanlık, "asi.saglik.gov.tr" adıyla bir web  sayfası oluşturdu.

İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre, bağışıklamanın insan  sağlığı açısından en etkili yöntemlerden biri olduğu, aşıların sadece aşı  yaptıranları korumanın dışında hastalığın toplumda aşı olmamış bireylere de  yayılmasının önleneceğine dikkati çekildi.

Yapılan aşılama çalışmaları sonucunda aşı ile önlenebilir hastalık  hızlarında ciddi düşüşlerin yaşandığına değinilerek, özellikle 1924 -1944 yılları  arasında büyük salgınlar ve ölümlere yol açan olan çiçek hastalığının aşılama  çalışmalarıyla 1977 yılından itibaren tamamen yok edildiği vurgulandı.

Önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan çocuk felci  (poliomiyelit) hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları  yapıldığı, Türkiye'de 19 yıldır çocuk felci vakasının görülmediği belirtildi.

Aşılama çalışmaları sayesinde aşı ile önlenebilir hastalıklardan  hepatit A-B, boğmaca, invaziv bakteriyel hastalıklardan pnömokok ve Hib'e bağlı  gelişen menenjit, sepsis ve bakteriyemi, suçiçeği, kabakulak ve kızamıkçık vaka  görülme sıklıkları oldukça azaldığı kaydedildi.

Aşı içerikleri, aşı türleri, aşı sonrası istenmeyen etkiler gibi  bilgilerin de yer aldığı "asi.saglik.gov.tr" web sayfasında, Bakanlık tarafından  13 hastalığa karşı rutin aşılama hizmetine yer verildi.

Buna göre, doğan her bebeğin aşı takvimine uygun olarak, boğmaca,  difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tüberküloz, poliomyelit (çocuk  felci), hepatit-B, hepatit A, suçiçeği, hemofilus influenza tip B benenjiti ile  konjuge pnömokok (zatüre) aşıları tüm bebeklere ücretsiz olarak sağlık  kuruluşlarında uygulanıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!