Sağlam kemik için erken yaşta spor

Uzmanlar yaşlılıkta kemiklerin sağlam olması için çocukken spor yapmanın önemine işaret ediyor. Uzmanlara göre çocukların okulda spor yapması obezitenin öne geçeceği gibi yaşlılıkta kemik kırılması riskini de azaltıyor.

Sağlam kemik için erken yaşta spor

 

Uzmanlar her yaşta spor yapmanın önemini sürekli vurguluyor. Ancak çocuk yaşta spor yapma alışkanlığı obezitede olduğu gibi kemik kırılmasında da etkili olduğu belirtildi.

İsveç Skane Üniversitesi Hastanesi'nin uzmanalrı altı yıllık bir çalışmalarını açıkladı. Bilim insanları 7 ve 9 yaş arası erkek ve kızlardan oluşan 808 çocuğu izledi. Bunlar okulda her gün 40 dakikalık fiziksel aktiviteye katılıyordu. uzmanlar çocukların iskelet yapısının gelişimini, kırık olayına rastlanıp rastlanmadığını kaydetti. Daha sonra aynı yaş grubundan aam haftada sadece 60 dakika spor yapan kontrol grubunun verileriyle karşılaştırdı.

Chicago'dan Amerikan Ortopedi Topluluğu'nun düzenlediği Spor Tıbbı Günü'nde sunulan rapora göre araştırmacılar çalışma süresi içinde günlük hareketlerini yapan çocuklarda 72 kırık vakasına rastlanırken kontrol grubunda bu sayı 143 olarak rapor edildi. Günde 40 dakika fiziksel hareket içinde olan çocuğun omurgasındaki kemik yapısının daha yoğun olduğu ortaya çıktı.

Uzmanlar kemik yoğunluğunun yüksek olmasının kemiğin sağlam olduğuna işaret ettiğini ve erken yaşlardaki bu yoğunluğun 10 yıllar saonrasına da yansıdığını ve ileriki yaşlarda kemik kırılması riskini azalttığını belirtti.

Uzmanlar karşılaştırma açısından ayrıca 708 eski atletin 60'lı ve 70'li yaşlarındaki kemişk yapısı ve kemik kırılma derecesini analiz etti. Araştırma sonunda gösterdi ki eski atletler arasında kemik kırılma oranı daha düşük. Uzmanlar kemik yoğunluklarının atlet olmayanlara göre daha yüksek olduğunu belirtti.

Skane Üniversitesi'nden Dr. Bjorn Rosengren "Çalışmamıza göre çocukluk döneminde yapılan sporla ileriki yaşlarda kemik kırılması vakasının azlığı birbiriyle ilişkili. Genç yaşta daha fazla fiziksel hareket kemik yoğunluğunu güçlendiriyor ve iskelet yapısını geliştiriyor" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!