Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Saadet Partisi'nden "Darbelere Hayır" mitingi"

Darbelere Hayır, Mısır İçin Kazlıçeşme'deyiz" mitingi düzenlenecek.

Saadet Partisi'nden ''Darbelere Hayır'' mitingi''

Saadet Partisi (SP) öncülüğünde, 14 Temmuz'da "Darbelere Hayır, Mısır İçin Kazlıçeşme'deyiz" Mitingi düzenlenecek.

SP İstanbul İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan İl Başkanı Selman Esmerer, Mısır halkının yıllardır darbelerle, katliamlarla, işkencelerle ve hapishane tehtidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Batı'nın, Mısır'da ordunun yönetime el koymasına 'darbe' diyemediğini belirten Esmerer, şunları kaydetti:

"Batı için menfaatleri, her şeyden önemli. Darbenin ardından Batı'nın ikiyüzlülüğü ortaya çıktı. Darbe bile diyemediler. Ufak tefek açıklamalar dışında söyledikleri birşey yok. Darbenin arkasında İsrail, ABD ve Avrupa Birliği var. Mursi, yönetime geldikten sonra Filistin'e yönelik çalışmalar başlattı. İsrail ise Filistin'i, Filistinliler'i dünyadan izole etmek istiyor. Küresel sermaye İslam dünyasının gelişmesini ve kalkınmasını asla istemiyor. Anarşi, çatışma ve istikrarsızlık içinde kalarak Batı'nın borç batağı içinde kalmasını istiyor."

Mısır'da ordunun yönetime el koymasıyla seçimle iş başına gelmiş meşru bir liderin koltuğundan edildiğine dikkati çeken Esmerer, şöyle devam etti:

"Mısır'daki darbe küresel sermayenin Mısır halkına zulmüdür. Mısır halkının iradesine saygı gösterilmemiştir. Henüz bir yıl önce seçimle gelmiş Cumhurbaşkanı'na darbe yapılmıştır. 30 senedir Hüsnü Mübarek, Batı ile beraber Mısır'ın kaynaklarını sömürmüştür. Mübarek'ten sonra Mursi'nin bütün problemleri bir senede halletmesini bekliyorlar. Böyle bir şey mümkün değil. Ciddi atılımlar yapmasına rağmen Mursi'nin elinde sihirli değnek dahi olsa bunu yapamaz."

Esmerer, Adeviye Meydanı'ndaki direnişin başarılı olması halinde, Ortadoğu'da bundan sonra darbeye yeltenecek kişilerin yeniden düşünmek zorunda kalacağını ve darbe girişimlerinde bulunamayacağını kaydetti.

Saadet Partisi öncülüğünde, sivil toplum örgütleri tarafından organize edilen "Darbelere Hayır, Mısır İçin Kazlıçeşme'deyiz" Mitingi, 14 Temmuz'da Kazlıçeşme Meydanı'nda gerçekleştirilecek.

Seccade, sefer tası ve dua sloganıyla saat 18.00'de başlayacak mitinge, Müslüman Kardeşler Genel Sekreteri İbrahim Münir'in de katılmasının beklendiği bildirildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!