Saadet Partisi Bursa İl Başkanı Bursa'daki sorunlara değindi

Saadet Partisi Bursa İl Başkanı Mehmet Atmaca aylık düzenlediği basın toplantısını Crowne Plaza'da gerçekleştirdi. Atmaca, "Yaşadığımız kentin daha yaşanabilir bir kent olabilmesi adına muhalefet görevimizi yapmak üzere tespit ettiğimiz eksiklik ve yanlışlıklardan bir kısmını hemşehrilerimiz ile paylaşmak istedik." dedi.

Saadet Partisi Bursa İl Başkanı Bursa'daki sorunlara değindi

Atmaca, "Yaşadığımız kentin daha yaşanabilir bir kent olabilmesi adına muhalefet görevimizi yapmak üzere tespit ettiğimiz eksiklik ve yanlışlıklardan bir kısmını hemşehrilerimiz ile paylaşmak istedik. Umulur ki şehri idare edenler dikkate alır ve bu yanlışlıklardan vazgeçerler. Yaşanmakta olan yanlışlıkların tamamını bu basın toplantısında dile getirmek mümkün değildir. Ancak bu kısacık toplantıda daha önemli ve acil gördüğümüz konuları paylaşmakla yetineceğiz" dedi.

Atmaca yaptığı açıklamada "Öncelikle Bursa nufusunun büyük bir kısmını etkileyen toplu taşıma araçlarına yapılan zammı kesinlikle doğru bulmuyor ve bir an evvel bu yanlıştan vazgeçilmesini istiyoruz. Ulaşım zaruri bir ihtiyaçtır. Zaruri ihtiyaçları karşılama adına verilecek hizmetlerde kar-zarar hesabı yapılamaz. Malesef Bursa'mızda ulaşım kalitemiz diğer büyük illerimizden çok düşük olmasına rağmen ulaşım fiyatları diğer bütün illerden daha yüksektir. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde işlerine ve okullarına yetişebilme adına halkımız balık istifi gibi toplu taşıma araçlarında yolculuk yapmak zorunda kalmaktadır. Bu üzücü durum sosyal bir kısım sıkıntıları da meydana getirmektedir.  Acilen bu soruna çözüm getirilmesi gerekmektedir. Bu konuda önerimiz sabah ve akşam saatlerinde sefer sayılarının artırılması ve pembe otobüs uygulamasına başlanmasıdır." şeklinde konuştu.

Atmaca, trafik ve ulaşımda en önemli etkenin nüfus yoğunluğuna dikkat çekerken, "Yaşanmakta olan bu sıkıntıların temel sebebidir. Üzülerek görmekteyiz ki, ulusal ve yerel politikalar nufus yoğunluğunu artırmaktadır. Özellikle kentsel dönüşüm adı altında yıkılan az katlı binaların yerine daha yüksek katlı binalar yapılmakta veya aynı gerekçelerle boş alanlara yeni binalar yapılmaktadır. Ayrıca iç göç ile nufus yoğunluğu daha da artmaktadır. Acilen uzun vadeli nufus planlarının yapılması gerekmektedir, yoksa yakın bir tarihte burayı terk edip yeni bir Bursa yapmak zorunda kalacağız. Maliyetleri gerekçe göstererek ulaşıma zam yapan belediye bir kısım hayalleri gerçekleştirme adına aşırı zarar eden iştirakleri devam ettirmektedir. Özellikle Burulaş tarafında işletilen Helitaksi, Deniz uçağı ve İznik gölünde hizmet vermeye başlayan  Akşemseddin vapurunun Bursalıların ulaşım ihtiyacına bir katkı sağladığı söylenemez. Bu uygulamalar belediyemizi ciddi zararlara sokmaktadır. Bu uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir." dedi.

Büyükşehir'e ait olan BURFAŞ tesisleri ilgili olarak da, "Bursa'mızın imajına ciddi zararlar veren Burfaş tesisleri derhal kapatılmalı yada özel sektöre devredilmelidir. Büyükşehir Belediyesinin çorba, köfte satması ve üstelik belediyeye ciddi maddi külfetler yükletilmesi kabul edilemez bir durumdur. Buna benzer diğer BBB iştirakleri zarar etmektedirler. Sağladıkları fayda meydana getirdikleri zarardan daha azdır. Derhal kapatılmalı yada özelleştirilmelidir." şeklinde konuştu.

Atmaca açıklamasına şöyle devam etti: "Şehrin en ucra mahallelerindeki sokak kenarlarını otoparka çevirip para topladığı halde zarar eden Burbak'ı anlamak mümkün değildir. Bu iştiraklerin bilançoları her yıl kamuoyuna açıklanmalıdır.

Kentimize ve kentlimize fayda sağlamadığı halde bu kadar zararları göze alan belediyenin, özellikle şehir merkezinde buluna Tabakhaneler bölgesi ile Kent Meydanı etrafında yapılan yıkımlardan kalan enkazın uzun zamandır kaldırılmaması ya da etrafı çevrilerek önlem alınmamış olması açıklanabilir bir durum değildir. Şehrin merkezinde güvenlik zafiyetleri meydana getirecek alanlar haline dönüşmüştür. Bu alanların derhal ıslah edilmesi yada güvenlik tedbirlerinin alınması zarurettir.

Bütün bu olumsuzlukların yanında Tabakhaneler bölgesinde bulunan ve Ülkemizdeki ilk çamaşır ve bulaşık makinesi fabrikası olan Tolon Çamaşır makinası fabrikasının korunmuş olması bizleri memnun etmiştir. Bursa'mız için değeri biçilmez bir yapıdır. Mimari ve statik açıdan önemli bir eserdir. Korunmasına katkı sağlayanlara teşekkür ediyoruz."

Bursa'daki çevre kirliliğine dikkat çeken Atmaca, "Kentimizin her geçen gün daha fazla sanayi kentine dönüşmeye başladığı bu dönemde, çevre kirliliği daha ciddiye alınması gereken bir konu haline gelmiştir. Çevre kirliliği ile ilgili en önemli adımlardan biri yeşil alanların arttırılması ve ağaçlandırma faaliyetlerine önem verilmesidir. Nilüfer çayı taşkın sahasınada yapılan stadın yanına sağlık kompleksi yapılacak olması Bursa'mıza yapılacak en büyük kötülüktür. Bu amaçla kesilen ve kesilecek ağaçlar bizleri son derece üzmektedir. Ayrıca stadın karşısına sağlık kompleksinin yapılması teknik açıdan da büyük bir yanlıştır. Özellikle maç günlerinde hastaneye ulaşım ve stattan çıkacak gürültünün hastaları rahatsız edecek olması kabul edilebilir bir durum değildir. Her ne kadar Nilüfer Çayı'nın taşması ihtimali yapılan iki adet baraj sebebi ile azaltılmış olsa da, deprem anında bu barajların hasar görmesi durumunda meydana gelebilecek felaketi düşünmek bile insana çok korkunç gelmektedir. Bu hatadan derhal vazgeçilmelidir.

Ülkemizin dünyadaki konumu ne kadar önemli ise, Bursa'mızın da ülkemizdeki konumu o kadar önemlidir. Bu açıdan bu kenti idare edenlerin buna yaraşır hizmetler yapması elzemdir. Üzülerek izlemekteyiz ki mevcut idareciler bu algıdan uzak hareket etmektedirler. Umuyoruz ki bu yanlışlardan bir evvel dönerler ve Bursa'mıza yaraşır hizmetler verirler" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!