Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

S&P'den Türkiye'ye 'durağan' yanlış

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, not görünümünü pozitiften durağana çevirdi. Ancak kurum raporunda Türkiye'nin kamu borcuyla ilgili vahim hatalar vardı.

S&P'den Türkiye'ye 'durağan' yanlış

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin pozitif olan kredi not görünümünü durağana çevirerek şaşkınlık yarattı. Kurum raporunda Türk hükümetinin 2012'de kamu borcunun milli gelire oranının yüzde 35'e düşüreceğini söylüyor. Oysa Türkiye'nin net kamu borcunun milli gelire oranı 2011'de yüzde 22. S&P, Türkiye'nin "BB" olan yabancı para cinsinden borçlanma notu ile "BBB-" olan yerel para cinsinden borçlanma notunu değiştirmedi. Açıklamada dış talebin zayıf kaldığı ve ithal mal fiyatlarındaki göreceli artış nedeniyle dış ticaret hadlerinde bozulma olduğu ileri sürülerek Türkiye'nin ekonomik dengelenmesinin zor olacağı belirtildi.

ENERJİ RİSKİ VURGUSU
S&P Türkiye Bölge Müdürü Zeynep Holmes ve Türkiye Baş Analisti Eileen Zhang, yaptıkları değerlendirmede kararın küresel ekonominin kırılganlığı nedeniyle enerji fiyatları üzerindeki baskının oluşturduğu risklerden kaynaklandığını vurguladı. Zhang ayrıca Türkiye'nin makul borçlanma, mali esneklik ve genel olarak etkili para politikasına sahip olduğunun altını çizdi. Ayrıca yüksek dış borç ve dolaylı vergilere yüksek bağımlılık nedeniyle Türkiye'nin kredibilitesi üzerinde baskı oluştuğu görüşüne yer verildi. Karar, önümüzdeki 12 ayda Türkiye'nin kredi notunun değişmeyeceği anlamına geliyor. Açıklama öncesinde 1.7550'den işlem gören dolar kuru, açıklama ile 1.7610'a yükseldi. Piyasanın 1 Mayıs bayramı nedeniyle kapalı olmasından dolayı habere tepki sınırlı kaldı. Karar önümüzdeki günlerde sorgulanacak. Çünkü geçen yıl mart ayında 9.8 milyar dolar olan dış ticaret açığı bu yıl 7.3 milyar dolara geriledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!