Rusya ve Suriye şart koştu: Gidin!

Esad rejimi ve destekçisi Rusya, gerginliği azaltma bölgelerinden Kuzey Humus ablukasının sonlandırılması için zorunlu tahliyeyi şart koştu. En son Doğu Guta'da yaşanan senaryonun tekrarlanmasını istemeyen muhalifler, anlaşmayı reddetti.

Rusya ve Suriye şart koştu: Gidin!

Suriye'deki Beşşar Esed rejimi ile ablukada  tuttuğu ve gerginliği azaltma bölgeleri kapsamındaki Kuzey Humus'taki askeri  muhalif gruplar, bölgedeki kuşatmanın sonlanması için anlaşmaya varamadı. 

Bölgedeki alınan bilgilere göre, dün rejim ve  muhalifler, Rusya'nın arabuluculuğunda Kuzey Humus ablukasının sonlandırılması  için görüşmeler yaptı.

Ancak askeri muhalif grupların, rejimin askeri unsurlarının bölgeye  girmemesi, çıkmak isteyenlerin çıkıp kalmak isteyenlerin bölgede yaşamaya devam  edebilmesi, rejimin bölgeye yeniden su vermesi, ateşkesin Türkiye ve Rusya'nın  gözetiminde sürmesi gibi talepleri karşılanmadı.

Rusya, kısa süre önce Doğu Guta'da uygulanan zorunlu tahliye ve askeri  muhaliflerin silahlarını teslim etmesi şartlarını dayattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün öğle saatlerinde Rus  mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefon diplomasisi yaptı.

Ancak Rusya'nın tavrının değişmemesi ve muhalif grupların büyük  kısmının şartları kabul etmemesi üzerine anlaşma sağlanamadı.

Bölgede Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) çatısı altındaki grupların ittifakı  olan Dördüncü Kolordu, Kuzey Humus'tan çıkmayacaklarını ve çatışmaya  hazırlandıklarını duyurdu.

Aynı zamanda bölgedeki siviller, Rusya'nın dayatmaya çalıştığı anlaşma  şartlarını protesto etti.

Rusya, yerel saatle 12.00'ye kadar askeri muhalif gruplara süre  tanıdığını bildirdi.

Humus gerginliği azaltma bölgesinde durum

Humus'un kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki 592 kilometrekarelik  alan 5 yıldır abluka altında tutuluyor. Bölgede 200-250 bin kişi yaşıyor.

Bölge, Türkiye, Rusya ve İran tarafından Mayıs 2017'de Astana  anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı.

Rusya, Humus'un kuzeyini kapsayan gerginliği azaltma bölgesinde 4 Ekim  2017'de rejim ve muhalifler arasında ateşkese varıldığını duyurmuştu.

Ancak rejim, geçen ay Şam'daki Doğu Guta'yı abluka ve yoğun saldırılar  neticesinde ele geçirdikten sonra, 14 Nisan'da Kuzey Humus'a yönelmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!