Rusya ve Çin'den gövde gösterisi

Uluslar arası dengelerin yeniden kurulmaya çalışıldığı günlerde Rusya ve Çin ortak askeri tatbikat yapacak. Japon Denizi'nde 5-12 Temmuz tarihlerinde yapılacak tatbikatın, bölgede ABD-Japonya ittifakına karşı güçlü bir gövde gösterisi olacağı değerlendirmesi yapılıyor.

Rusya ve Çin'den gövde gösterisi

 

Çin 4 adet destroyer, 2 adet güdümlü füze taşıyan firkateyn ve lojistik gemilerden oluşan 10'un üzerinde savaş gemisi ile tatbikata katılıyor. Çin savaş gemilerinin Rusya'nın Uzak doğu bölgesi Vladivostok limanına yanaştığı belirtildi. Rusya ise tatbikatta 11 savaş gemisi, denizaltı ve savaş uçakları ile yer alıyor. Tatbikatın aktif aşaması 8-10 Temmuz tarihlerinde icra edilecek. Tatbikatta korsanlardan bir geminin kurtarılması ve hava saldırısına karşı ortak savunma oyunları icra edilecek.

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Ding Yiping, askeri tatbikatla hedeflerinin herhangi bir üçüncü ülke olmadığını, Rusya ile birlikte korsanlara karşı ortak mücadele gücünün geliştirilmesi olduğunu söyledi. Ancak uzmanlar, Çin ve Japonya arasında karasular ve adalarla ilgili tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde yapılmasına dikkat çekiyor.

Ortak tehditlere karşı askeri alanda işbirliğini geliştiren Rusya ve Çin, 2005'ten bu yana düzenli olarak ortak askeri tatbikat yapıyor.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!