Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rusya Suriye için yol haritasını hazırlıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin, Suriye'deki kimyasal silahların uluslararası denetime verilmesi konusunda yol haritası hazırladığını söyledi.

Rusya Suriye için yol haritasını hazırlıyor

 

Moskova'da Libyalı mevkidaşı Muhammed Abdulaziz ile görüşmesinin ardında konuşan Lavrov, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Esed yönetimi ile temas halinde olduğunu ve Rusya'nın Suriye'deki kimyasal silahların uluslararası denetime verilmesi önerisini somutlaştıracak yol haritası hazırladığını ifade etti.

Lavrov, "Plan niteliği taşıyacak öneri hazırlıyoruz. ABD dahil ilgilenen tüm taraflara hazırladığımız planı sunacağız. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile temas halindeyiz, son olarak dün akşam kendisiyle telefonda konuştuk" dedi.

Rus bakan ayrıca, kimyasal silahların uluslararası denetime verilmesi önerisinin, BM'nin Suriye'de yürüttüğü incelemelerin iptal edildiği anlamına gelmediğini söyledi.

Abdulaziz ise Rusya'nın önerisinin şimdilik Arap Birliği'nde görüşülmediğine dikkati çekerek, önerinin hayata geçmesi durumunda olumlu gelişmelere yol açabileceğini ifade etti.

Suriye ve İran, Rusya'nın önerisini Moskova'da değerlendiriyor

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim ile İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın Moskova'da, Rusya'nın, Suriye'deki kimyasal silahları uluslararası denetime verilmesi önerisini değerlendirdiği bildirildi.

Rus devlet haber ajansı Ria-Novosti'nin bildirdiğine göre, Muallim ve  Abdullahiyan, şu saatlerde Moskova'da bulunan bir otelde Suriye'deki son gelişmeleri ve Rusya'nın kimysasal silahları uluslararası denetime verilmesi önerisini değerlendiriyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!