Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rusya'nın teklifini kabul ettik

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Rusya'nın kimyasal silahları uluslararası denetime teslim etme teklifini kabul ettiklerini açıkladı.

Rusya'nın teklifini kabul ettik

Rusya, Suriye'de savaşsız bir çözüm için Esad rejiminin elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime vermesini önermişti.

Bu öneriye bugün Suriye'den yanıt geldi.

Rusya'nın Interfax haber ajansı, Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye dayanarak; 'Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in, "Rusya'nın kimyasal silahları teslim etme teklifini kabul ettik" ifadelerine yer verdi.

'ABD'NİN SALDIRGANLIĞINI AZALTMASI İÇİN'
Muallim, Interfax tarafından verilen habere göre, "Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile olumlu görüşmeler gerçekleştirdik. Kimyasal silahlar konusundaki teklifini sundu, akşam saatlerinde kabul ettik" dedi.

Muallim, Suriye'nin teklifi kabul etmesindeki amacın, 'ABD'nin saldırgan tavrını azaltmak' olduğunu belirtti.

'KAN AKMAMASI İÇİN KABUL ETTİK'
Suriye Başbakanı Veil Nadir el Halki devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "Suriyelilerin kanının akmaması için Rusya'nın teklifini kabul ettik" dedi.

Suriye Başbakanı Halki, ülkesine olası ABD askeri müdahalesini önlemek için Rusya'nın kimyasal silahları uluslararası denetime teslim etme teklifini, hükümet olarak kabul ettiklerini söyledi.

GIDA VE TIBBİ MALZEME SIKINTISI 
Suriye, bir diğer açıklamasında İran'la gıda ve tıbbi malzeme ticareti konusunda önemli anlaşmalar yapıldığını duyurdu.

İç savaşın devam ettiği Suriye özellikle şeker, un, pirinç ve buğday sıkıntısı yaşıyor. Suriye, İran'la yaptığı anlaşmayla gıda ve tıbbi malzeme sıkıntısının önüne geçmeyi hedefliyor.

OBAMA KONUŞMA YAPACAK
Suriye'nin olası askeri müdahaleyi geçersiz kılmak için Rusya'nın teklifine yeşil ışık yakmasına rağmen, Obama askeri harekat kararından vazgeçmeyebilir.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın bu akşam bir konuşma yaparak Kongre'den askeri operasyon izni isteyeceği belirtildi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Msnbc'ye yaptığı açıklamda, 'Obama'nın, Kongre üyelerinden yapılacak oylamada operasyona izin vermelerini isteyeceğini' belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!