Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rusya harekete geçti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, geçen günlerde BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el İbrahimi ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından, yıl sonuna kadar İbrahimi'nin Moskova'yı ziyaret etmesini bekledikleri yönündeki açıklaması netlik kazandı.

Rusya harekete geçti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, İbrahimi'nin 29 Aralık'ta Moskova'ya geleceğini bildirdi.
Suriye'nin başkenti Şam'da, 24 Aralık'ta Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile görüşen İbrahimi'nin temasları ve önerileri hakkında Lavrov ile görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

Rusya, İbrahimi'nin yanı sıra yarın Suriye Hükümeti'nden bir grup heyeti Moskova'da ağırlamaya hazırlanıyor.

Lavrov tarafından kabul edilmesi beklenen heyette Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Makdad'ın da yer alacağı kaydediliyor.

Rusya, Suriye krizinde Cenevre'de varılan mutabakatın tek çözüm yolu olduğunu yönündeki görüşünü sık sık dile getirirken, ''Esed'in avukatı olmadığını, Suriye rejiminin değil, Suriye halkının geleceğinin önem taşıdığını'' vurguluyor.

Suriyeli yetkilerin dışında, Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Kamel Amr'ın da çalışma ziyareti kapsamında 27-28 Aralık tarihlerinde Moskova'da temaslarda bulunması bekleniyor.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!