Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rusya Dışişleri Bakanlığı: İzahat istiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye Havayolları'na ait bir yolcu uçağının Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada, Türkiye'den izahat istendiğini belirtti. Reuters'a konuşan bir Türk Dışişleri yetkilisi ise kendilerine resmi bir başvuru gelmediğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı: İzahat istiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü A.K. Lukaşeviç, "Bu olağan dışı durumda, aralarında 17 Rus vatandaşının da bulunduğu yolcuların hayat ve güvenliklerinin tehlikeye sokulmuş olmasından endişe duymaktayız. Rus tarafı, Türk yetkili makamlarından Rusya vatandaşlarına yönelik bu tür davranışlarının gerekçelerini açıklaması ve söz konusu olayların ileride tekrarlanmaması için önlemlerin alınmasında ısrar etmeye devam etmektedir" dedi.

Lukaşeviç, "Bilindiği gibi, 10 ile 11 Ekim'i bağlayan gece içinde Türk makamları Moskova-Şam seferini yapan Suriye sivil uçağını Ankara havalimanına indirmiştir. Bu olağan dışı durumda, aralarında 17 Rus vatandaşının da bulunduğu yolcuların hayat ve güvenliklerinin tehlikeye sokulmuş olmasından endişe duymaktayız. Türk tarafı, indirilen uçağın yolcuları arasında Rus vatandaşlarının bulunduğu hakkında Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliğine bilgi vermemiştir. Bu bilgileri elektronik medyadan öğrendik. Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Türk yetkili makamlarından Rus vatandaşları ile görüşme talebinde bulunmuş. Havaalanına konsolosluk şube mensupları ile doktor gönderilmiştir. Ancak Türk yetkilileri, bir gerekçe göstermeksizin ve ikili Konsolosluk Sözleşmesi'ne aykırı olarak 8 saat boyunca havaalanı terminaline geçişlerine müsaade edilmeyen, ancak ara sıra aprona inişlerine izin verilen vatandaşlarımızla görüşme imkanını diplomatlarımıza tanımamışlardır. Yolculara ayrıca yemek servisi de yapılmamıştır. Rus tarafı, Türk yetkili makamlarından Rusya vatandaşlarına yönelik bu tür davranışlarının gerekçelerini açıklaması ve söz konusu olayların ileride tekrarlanmaması için önlemlerin alınmasında ısrar etmeye devam etmektedir" ifadelerini kullandı

TÜRKİYE'DEN YANIT
Reuters haber ajansına konuşan bir Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise, "Suriye uçağının indirilmesi konusunda bize resmi bir soru gelmedi" ifadelerini kullandı.

HAVAALANI: UÇAK BİZDEN TEMİZ ÇIKTI
Rusya'daki Vnukovo Havalimanı'ndan, Moskova-Halep-Şam seferine çıktığı sırada Türkiye hava sahasında müdahaleyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye Havayolları'na ait yolcu uçağının ise Moskova'dan yola temiz çıktığı açıklandı.

Hürriyet Dünyası Moskova muhabiri Nerdun Hacıoğlu'nun aktardığına göre, Rus haber ajanslarına açıklama yapan Vnukovo Havalimanı basın sözcüsü Elena Krilova, "Dün öğleden sonra 20 dakika gecikmeyle havalanan Suriye uçağı gümrük ve sınır muhafız kontrolünden geçtiğinde üzerinde tehlikeli bir yük bulunduğuna dair bir bulguya rastlanmadı. Uçak sefere yolcuların can güvenliğini tehdit edecek ve sivil havacılık kurallarına aykırı gelen bir kargo içermiyordu. Uçak bizden temiz yola çıktı" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!