Rusya'dan 'Umut' turizmi

Antalya'da 5 yıl önce trafik kazasında vücudu felç olan ve bilincini yitiren 'Umut' adı verilen genç ile ona 5 yıldır annelik yapan Gülsüm Kabadayı'nın evini, son olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın ziyaret etti.

Rusya'dan 'Umut' turizmi

Rusya'dan binlerce kişinin de Rus olduğuna inanılan Umut ile Gülsüm Karadayı'yı ziyaret için Antalya'ya gelmek istediği kaydedildi.

Antalya'nın Aksu İlçesi'nde 30 Ağustos 2008 günü araç çarpması nedeniyle ağır yaralı halde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne götürülen ve hastanede 'Umut' adı verilen gencin ve ona annelik yapan Gülsüm Kabadayı'nın hikayesinin Rusya'da gündeme gelmesiyle ailenin evi ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Tüm vücudu felç olup, bilincini yitiren, hatta yaşaması mucize olarak değerlendirilen Umut'u, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile Rusya'da yaşayan Türkler adına bir işadamı ve Antalya'da yaşayan Rus aileler, ziyaret etti.

İNSANLIK ADINA ÇOK ÖNEMLİ BİR MESAJ

Gülsüm Kabadayı'yı tebrik etmeye, kutlamaya geldiğini belirten Başkan Akaydın, burada sağlık adına üzücü, insanlık adına ise çok önemli bir mesaj olduğunu söyledi. Yaşananları bütün dünya insanlarına bir mesaj olarak değerlendiren Mustafa Akaydın, şunları söyledi:

"Bu mesajın içinde sevgi, umut var. Bunu yaratan da Gülsüm anne, oğulları ve bu sıcak yuva. Rusya bizim çok önem verdiğimiz komşumuz. Antalya'nın turizm ekonomisinde çok büyük ağırlığı var. Her yıl 2.5-3 milyon arası turist ağırlıyoruz. Bizim de belediye olarak Rusya ile çok yakın ilişkilerimiz var. Ama hiçbir faaliyet iki toplum arasındaki kardeşliği ve dostluğu bu kadar destekleyemez. Birbiriyle kavga eden, dövüşen, zalimlik yapan, zulüm, terör, dehşet uygulayan insanlara buradan çok önemli mesaj var. Muhtemelen evladımız bir Rus çocuğuna benziyor, hem tipi, hem de Türkiye'de kimsenin sahip çıkmaması bunu destekliyor."

'UMUT TURİZMİ' BAŞLIYOR

Rusya'da yaşayan Türk aileler adına Gülsüm Kabadayı'yı ziyarete gelen Akın Dal adlı esnaf ise Umut'a Rusya'nın değişik illerinin fotoğraflarını göstererek, bilip bilmediğini sordu. Umut'un resimlere dikkatle baktığı gözlendi. Umut ve Gülsüm Kabadayı'nın olayına ilişkin Rusya'da facebook benzeri vkontakte.ru adlı sitede 'Umut ve Gülsüm Anne'den Doğru Haberler' adlı bir sayfa açıldığını anlatan Akın Dal, açılır açılmaz 500'ü aşkın üye oluştuğunu ve giderek arttığını söyledi.

Rusya'nın hiçbir ilinden Antalya'ya mevsim itibariyle direkt uçuş bulunmadığını da belirten Akın Dal, "Rusya'dan binlerce kişi Umut ve Gülsüm Anne'yi ziyaret etmek için Antalya'ya gelmek istiyor, ama şu an direkt uçuşlar yok. Mayıs ayından sonra direkt uçuşların başlaması ile çok ciddi bir ziyaretçi akını olmasını bekliyoruz" dedi.

İSRAİL'DE YAŞAYAN RUS AİLE DE ÇOCUKLARINA BENZETTİ

Rusya ve Moldova'dan 5 kadının kaybolan kendi çocukları olduğunu öne sürdüğü Umut için bir de İsrail'den aday çıktı. İsrail'de yaşayan bir Rus ailenin 6 yıl önce kaybolan çocukları Ivan Genca'ya çok benzediği ve görmek için gelecekleri belirtildi. Akın Dal, kendisine ulaşan İsrail'deki ailenin çocuklarına çok benzediğini söylediğini aktardı ve cep telefonuna gönderilen Ivan Genca'ya ait fotoğraf Umut'a gösterildi, ancak tepkisi anlaşılamadı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!