Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rusya'da İstanbul 2020 rüzgarı

GENÇLİK ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul 2020 Olimpiyatları'na destek sağlamak üzere Rusya'nın St.Petersburg kentinde yapılan SportAccord toplantılarına katıldı.

Rusya'da İstanbul 2020 rüzgarı

Uluslararası federasyonların IOC üyesi başkanları ile baş başa görüşmeler yapan Bakan Kılıç, Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko ve İstanbul'un olimpiyat adaylığına açık destek veren İngiltere Spor Bakanı Hugh Robertson ile de iki kritik toplantı gerçekleştirdi.

St. Petersburg'daki temaslarına SportAccord Zirvesi'nin yapıldığı fuar alanında başlayan Bakan Kılıç ilk olarak Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko'yu villasında ziyaret etti. Bakan Kılıç'ı kapıda karşılayan Mutko, kendisine özel yapım kristal bir bardak takımı hediye etti. Türklerin küçük bardakla çay içtiğini hatırlatan Mutko, "Büyük bardaklarla çay içmeyi deneyin" tavsiyesinde bulundu. Mutko, İstanbul'un olimpiyatları yapabilecek kapasitede bir kent olduğunu ifade ederken, bu adaylığı desteklediklerini vurguladı.

Bakan Kılıç daha sonra, başından beri İstanbul'un olimpiyat adaylığına destek veren İngiltere Spor Bakanı Robertson ile bir araya geldi. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Robertson, İstanbul'un adaylığına verdiği desteğin artarak devam ettiğini vurguladı.

Bakan Kılıç daha sonra Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksander Zhukov ile de bir görüşme yaptı. Uluslararası Judo Federasyonu (IJF) Başkanı Marius Vizer ile görüşen Kılıç, İstanbul 2020 adaylığı hakkında bilgi verdi. Uluslararası Yuzme Federasyonu Başkanı ve Uluslararası Voleybol Federasyonu Başkanı Ary Graça, Uluslararası Ragbi Federasyonu Başkanı David Carrigy, Uluslararası Hokey Federasyonu Başkanı Kelly Fairweather, Dünya Boks Birliği Başkanı Ho Kim'ikabul eden Kılıç, İstanbul 2020 icin destek talebinde bulundu.

Bakan Kılıç, ilk gün görüşmelerine Dünya Atletizm Federasyonu Başkanı Lamine Diack ile yaptığı görüşme ile devam etti. Uluslararası federasyonların başkanları, Bakan Kılıç'ın İstanbul'un adaylığı ile ilgili verdiği bilgilerden hayli etkilendi. Türk heyetinin SportAccord Zirvesi'nde yaptığı sunumlar, herkesin dikkatini çekti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!