Rusya'da askeri birliklere Avrupa şehir isimleri verildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2. Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu'nun Nazi Ordusu'ndan kurtardığı bazı şehir isimlerini askeri birliklere vermesi ülkede olumlu karşılanırken, Ukrayna ise tepki gösterdi.

Rusya'da askeri birliklere Avrupa şehir isimleri verildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2. Dünya  Savaşı'nda Kızıl Ordu'nun Nazi Ordusu'ndan kurtardığı bazı şehir isimlerini  askeri birliklere vermesi ülkede olumlu karşılanırken, Ukrayna ise tepki  gösterdi. 

Putin'in tarihi askeri gelenekleri koruma, askerlik yapanların  görevini sadakatle ve vatandaşlık bilinci ile yerine getirmeleri için bazı alay  ve bölüklerin yeniden isimlendirmesi Rus basınında desteklendi.

2. Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği'nin "Büyük Vatanseverlik Savaşı"  olarak adlandırdığı mücadelede Kızıl Ordu tarafından Nazi Ordusu'ndan kurtarılan  bazı şehir isimlerinin Rus ordu birliklerine verildiğini kaydeden Tsargrad haber  ajansının yazarı Dmitriy Pavlenko, bu birliklerin 2. Dünya Savaşı'nda kurulduğunu  ve birliklere ismi verilen şehirlerin kurtarılmasında rol aldığını ifade etti.

Ukrayna'nın bu isim değişikliğine karşı çıkmasına tepki gösteren  Pavlenko, yeniden isimlendirilen söz konusu Rus askeri birliklerin, 2016 ve 2017  yıllarında oluşturulduğunu aktardı.

Ukrayna tepkili

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Viktor Mujenko, Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin'in bazı Rus askeri birliklere, aralarında Ukrayna kentlerinin de  olduğu Avrupaşehir isimlerini vermesine tepki gösterdi.

Mujenko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna askeri  birliklerinin kendi tarihi askeri geleneklerine sahip olduğunu vurgulayarak,  Rusya'nın eylemlerinin hiçbir şekilde kendilerini etkilemeyeceğini söyledi.

Viktor Mujenko, "Ruslar kendi aldığı bu kararla başkasının tarihini ve  namını çalma geleneklerini sürdürüyor. Bu, başka halkların topraklarında hak  iddia etmeyi dile getirme ve (bu topraklardaki) bölgeleri işaretlemedir."  ifadelerini kullandı.

Ayrıca Mujenko, Ukrayna ordusunda komünist, nasyonal-sosyalist  totaliter rejimlerin sembollerini yasaklayan ve onları kınayan bir karar  imzaladığını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkesindeki bazı askeri birliklere Polonya  ve Almanya'nın başkentleri Varşova ile Berlin'in yanı sıra Ukrayna'ya ait  Jitomir, Nejinsk, Lvov,Belarus'a ait Vitebsk, Slonim şehir isimlerini veren bir  karar imzalamıştı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!