Rusya: Bizi suçlamak yerine gerçek bir soruşturma yapın

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İngiltere'nin Amesbury kasabasında Dawn Sturgess isimli İngilizin ölümüne neden olan zehirlenme olayında Londra'nın Moskova'yı suçlamak yerine gerçek bir soruşturma yapması çağrısı yaptı.

Rusya: Bizi suçlamak yerine gerçek bir soruşturma yapın

Rusya Dışişleri Bakanlığı,  Amesbury'de A-234 (Noviçok) maddesine maruz kalması nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edilen kadının ölümü hakkında İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson'ın Moskova'ya yönelik suçlamalarına yanıt verdi.

Bakanlığın Twitter'daki açıklamasında "Gavin Williamson'ın Dawn Sturgess'ın ölümünde parmağı olduğu iddiası, 'Ruslar yaptı' söyleminin bir tekrarı. Artık yeni bir şeyle gelebilir misiniz? Mesela düzgün ve dikkatli bir soruşturmayla?" ifadeleri kullanıldı.

'​SUÇLULAR YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMALI'

 

Rusya'nın İngiltere Büyükelçiliği'nin açıklamasında da benzer bir çağrı yer aldı.

Açıklamada "Sturgess'ın zehirlenme olayının dürüstçe ve uluslararası standartlar çerçevesinde araştırılmasını ve suçluların yargı önüne çıkarılmasını umuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca İngiltere hükümetinin, yine Rusya'nın sorumlu tuttuğu eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi olayına yönelik soruşturmaya da siyasi kısıtlamalar uyguladığı belirtildi ve "Rusya'ya yönelik asılsız suçlamalar iki olayın da gerçek nedenlerinin ortaya çıkarılmasını imkânsız hale getiriyor" dendi.

Amesbury'de isimlerinin Charlie Rowley ve Dawn Sturgess olduğu açıklanan bir çiftin Noviçok ile zehirlendiği belirtilmişti. İngiliz polisi, 44 yaşındaki 3 çocuk annesi Sturgess'in hayatını kaybettiğini duyurmuştu. 

KREMLİN'E KARŞI BİRLEŞME ÇAĞRISI YAPTI

Peskov: Rusya'nın Amesbury vakasıyla bağlantılı olduğu iddiaları absürd

Williamson ise dün Sturgess'ın ölümünden Rusya'yı sorumlu tuttu ve dünyayı Kremlin'e karşı birleşmeye çağırdı.

Williamson "Rusya'nın İngiltere topraklarında bir İngiliz vatandaşının ölümüne yol açan bir saldırı gerçekleştirdiği basit bir gerçek. Bence bu, kınamak için dünyanın bizimle birleşmesi gereken bir şey" ifadelerini kullandı.

'SKRİPALLERLE AYNI MADDEYE TEMAS ETTİKLERİNE DAİR KANIT YOK'

Öte yandan İngiliz polisi Williamson kadar emin konuşmadı. Scotland Yard Terörle Mücadele şefi Neil Basu, çiftin Skripallerin maruz kaldığı Noviçok maddesi ile temas edip etmediğini doğrulayamadıklarını söyledi.

Basu "Dawn veya Charlie'nin, Sergey ile Yulia Skripal'in gittiği ya da dezenfekte edilen yerlerde bulunduğuna dair bir kanıt yok" dedi ve mevcut deliller ışığında bir soruşturma gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!