Ruslardan Güney Kıbrıs'a veda

Kurtarma planı çerçevesinde dayatılan vergi şartından sonra, Güney Kıbrıs bankalarında mevduatı bulunan Rus işadamları adayı terk etme hazırlıklarına başladı. Avrupa bankaları ise Güney Kıbrıs'tan çıkacak Rus parasının peşinde...

Ruslardan Güney Kıbrıs'a veda

 

Hesaplarını Pireneler'deki bankalara taşıma teklifiyle gelen Andoralı bankacılardan müşterilerine yol göstermek için Güney Kıbrıs'a müşteri temsilcisi gönderen İsviçre bankalarına kadar pek çok finans kuruluşu, Güney Kıbrıs'tan çıkacak Rus sermayesinin peşinde.

RUS ZENGİNLİĞİNİN PEŞİNDE...
Geçtiğimiz hafta varlıklı Rusların ve temsilcilerinin banka hesapları kontrol etmek için Güney Kıbrıs'a gitmesinden ve Rum yetkililerle ciddi görüşmeler yapmasından sonra ada bu hafta başka ziyaretçilerin akınına uğradı: Güney Kıbrıs'ın kaybının kendi kazançları olacağını uman Avrupalı bankacılar.

Birkaç Rus işadamını temsil eden bir Güney Kıbrıslı Avukat, İsviçre başta olmak üzere Almanya'dan Letonya'ya pek çok ülkeden gelen bir düzenden fazla bankacının müvekkilleri için yeni bir hesap açma teklifinde bulunduğunu söyledi. Bir Rus oligarkını temsil eden Limasollu başka bir avukat ise oligarkın İsviçre'deki bankasından beyefendinin Güney Kıbrıs'ta çalışan personeli için banka hesabı açabileceklerini bildiren telefonlar aldığını söyledi. Rus işadamlarının Güney Kıbrıs'taki temsilcilerine yurtdışında açılacak yeni hesaplar için kendi servislerini kullanmalarını rica eden yerel danışmanlık firmalarından e-posta yağıyor.

"GÜNEY KIBRIS BİR GÜNDE BİTTİ"
Güney Kıbrıs'a önerilen kurtarma planı ve sonrasında olacaklar Rus işadamlarını nasıl etkileyeceğini söylemek için henüz erken olsa da Rus işadamlarının artık bir ayağının dışarıda olduğu apaçık görülüyor.  Ruslar şu an mevduatlarını nereye taşıyacaklarını düşünüyor. Güney Kıbrıs'ta lojistik işiyle uğraşan Fedor Mikhin; Anastasides'in mevduata vergi şartın getiren anlaşmayı kabul etmesinden bahsederken Rumlar ülkelerini bir günde bitirdi dedi. Rus işadamını endişelendiren şey mevduat üzerinden alınacak vergi değil. Fedor Mikhin; asıl önemli olanın Kıbrıs'ın finansal sistemine olan güvenin yıkılması ve alınan kararların Rus işadamlarını korkutması olduğunu belirtti.

Fedor Mikhin;"Güney Kıbrıslıların bir an önce şunu anlaması gerek: Para buradan giderse restoranlara giden, araba ve mülk satın alanlar da gider. Güney Kıbrıslıların hayatlarını idame ettirmesini sağlayan araç kaybolmuş olur. Ruslar kara paralarını burada aklıyor diyenler 10 yıldır bu paranın Güney Kıbrıs'ta dönmesiyle yaşadıklarını unutuyorlar" dedi.

RUMLARI İŞSİZLİK KORKUSU SARDI
Yaklaşan göç endişesi Rus müşterilere hizmet veren avukatlar, sekreterler, denetçiler ve yakında mudilerini kaybedecek olan ülkenin en büyük iki kredi bankası Laiki Bank ve Bank of Cyprus çalışanları arasında öfke ve korku kaynağı haline geldi.

AB'nin Güney Kıbrıs kurtarma planının ikiyüzlülük olduğunu söyleyen Limasollu Avukat Andreas Neocleous, hemşerisi müvekkillerinden bir kısmının aynı zamanda Avrupa'nın en prestijli hukuk firmaları ile çalıştığını ve Güney Kıbrıs'ın mali sistemi çökerse bu kişilerin de Ruslar gibi işlerini ve paralarını başka ülkelere taşımasının ihtimal dahilinde olduğunu söyledi. Avukat Andreas Neocleous; "Güney Kıbrıs'ın, Rus iktisadi faaliyetlerinin oluşturduğu devasa pastandan aldığı pay binde 5 ile binde 6 arasında değişiyor. Avrupa şimdi bunu bile Güney Kıbrıs'ın elinden almak istiyor" dedi.

Dimitri Medvedev'in mevduata vergi şartının Ruslar için haksızlık olacağını söylemesinden sonra bazı Ruslar Güney Kıbrıs'tan hemen çıkmak yerine neler olacağını görmek için yerlerinde kaldı. Geçtiğimiz gün bir Rus oligarkın avukatı eğer vergilendirme şartı kabul edilirse Rusların Güney Kıbrıs'ta kalmak için hiçbir sebebi olmayacaktır dedi. Rusların ülke ekonomisine olan katkısının yerli halk tarafından takdir edilmediğini söyleyen Fedor Mikhin; "Ruslar gidince geceliği 500 dolara Four Seasons otelinde kim kalacak; Angela Merkel mi?" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!