Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rumların son planı

Kıbrıslı Rumlar, Türkiye ve KKTC'nin "Bizim de hakkımız var" diyerek şiddetle karşı çıktığı doğu Akdeniz'de tespit edilen potansiyel doğalgaz yataklarını, gaz çıkmadan satmanın peşine düştü.

Rumların son planı

Güney Kıbrıs'ta Şubat ayındaki seçimlerin favori başkan adayı Nikos Anastasiadis, yeni doğalgaz yatakları buldukları anda, fiyatına bakmadan üzerine satılık levhası asacaklarını açıkladı.
Anastasiadis'in, "Bulunan doğalgaz rezervlerinin yanında başka parsellerde de doğalgaz yatakları bulunursa, ardından doğalgaz çıkartılırsa, bu parselleri hemen ön satışa çıkartırız" tezine, Kilise'nin desteklediği aday Yorgo Lilikas da katıldı. Lilikas, "Bu fikri daha önce ben söylemiştim" dedi.

PARANIN TALİBİ ÇOK

Doğalgazın nasıl uluslararası pazarlara ulaştırılacağı sorularına cevap bulunmadan hesaplanan gelire sadece Rumlar değil, batık Güney Kıbrıs'a kredi vermeye hazırlanan AB de göz koymuş durumdu. AB, gelecekte elde edilebilecek potansiyel doğalgaz gelirlerinin, borç ve faizlerin ödenmesinde kullanılmasını planlıyor. AB'yi, 'gaz hesapları' yapmasına, önümüzdeki yıllarda Kıbrıs sorunun çözülme ihtilali neden oluyor.

TÜRKİYE OLMADAN ASLA

Rum yönetimi KKTC ve Türkiye'nin itirazlarına rağmen tek yanlı olarak 13 parsele ayırdığı doğu Akdeniz'de Afrodit adını verdikleri bir parselde doğalgaz rezervlerine ulaşmıştı. Sondaj çalışmalarını 2012 Ocak ayında tamamlayan Amerikan Noble Energy şirketi ile konunun uzmanları, "Kıbrıs adasının 175 kilometre güneyindeki tespit edilen rezervlerden kayda değer doğalgaz çıksa bile Türkiye üzerinden Avrupa'ya gönderilmedikçe ekonomik değeri olmayacağı, görüşünde birleşiyor.

Gaz 7 yıl sonra ulaşacak

DENİZALTINDAN inşa edilecek boru hatlarıyla doğalgazın sadece Kıbrıs adasına ulaşmasının en erken 7 yılda gerçekleşmesi bekleniyor. Ardından uluslararası pazarlara ulaşması gündeme gelecek. Ada'ya 70 kilometre mesafedeki Türkiye yolu kullanılmadan, Güney Kıbrıs'a kurulacak sıvılaştırma tesisi ya da Yunanistan'a boru hattı seçeneklerinin ise, çok zor ve maliyetinin çok yüksek olacağına dikkat çekiyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!