Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

RUMELİLER ŞÖLENE HAZIRLANIYOR

Rumeli Dernekleri Federasyonu (RUDEF) tarafından her yıl düzenlenen 'Rumeli - Balkan Kültür Sanat Etkinlikleri Şöleni' bu yıl 5 Haziran Pazar günü Uludağ'da gerçekleştirilecek.

RUMELİLER ŞÖLENE HAZIRLANIYOR

RUDEF'in geleneksel hale getirdiği ve bu yıl 16. sı düzenlenecek olan Rumeli Balkan Kültür Sanat Etkinlikleri Şöleni'ne Uludağ ev sahipliği yapacak. 5 Haziran Pazar günü Uludağ Milli Park girişinde gerçekleştirilecek etkinlik hakkında bilgi veren RUDEF Yönetim Kurulu Başkanı Şuayip Toprak, Türkiye genelinde binlerce Rumeli ve Balkan göçmeninin katılacağı şenliğin amacı geçmişten gelen kültürümüzü geleceğe taşımaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

"PAZAR GÜNÜ DÜĞÜNÜMÜZ OLMAZ"
Bursa ve Türkiye genelinin yanı sıra Balkan ve Rumeli'den de çok sayıda katılımın olacağı bilgisini veren Toprak, "16 yıl önce bu şenliğe başladığımızda katılım sayısı çok azdı. Bugün çok büyük kitleler tarafından şenliğimizi düzenliyoruz. Haziran ayının ilk Pazar günü bizde düğün ve benzeri etkinlikler olmaz. Tüm Rumeli ve Balkan kesimi bu şenliğe katılır. Ülkemizdeki tüm hemşerilerimizi şenliğimize bekliyoruz. Son yıllarda katılımcı sayımızda ciddi bir artış var. Hep birlikte şenliğimizin en güzel şekilde geçmesi için çalışıyoruz" dedi.

GELECEK YIL ULUSLARARASI YAPILACAK
Şenliklerdeki katılımın her kesimden büyük ilgi çektiğini hatırlatan Toprak, gelecek yıldan itibaren şenliğin uluslararası katılımlara açılacağını söyledi. Balkanlarda faaliyet gösteren tüm dernekleri ve sanatçıları Bursa'ya davet edeceklerini açıklayan Toprak şöyle konuştu: "Geleneksel şenliğimiz artık kendi aramızda olmaktan çıktı. Sadece Bursa'dan değil, Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinden katılımlar oluyor. Bundan sonraki şenliklerimizi de uluslararası katılımlar ile güçlendireceğiz. Haziran ayının ilk Pazar günü kimse bizlerden davet beklemesin. Yağmur, çamur, kar ya da güneş bizim için fark etmez. Hep birlikte şenliğimizi yapmaya gayret göstereceğiz" şeklinde konuştu.

Şenlik hazırlıkları için son değerlendirme toplantısının yapıldığı Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve RUDEF Genel Sekreteri Mehmet Beytekin ise birlik ve beraberliği pekiştirmeyi amaçladıkları şenliklerin aksatılmadan devam ettirileceği bilgisini verdi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!