Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rum lider Rum Merkez Bankası Başkanı'nın istifasını istedi

Güney Kıbrıs'ın son dönemde içerisinde bulunduğu ekonomik kriz ve karmaşa ortamına, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis arasında patlak veren yeni bir kriz eklendi.

Rum lider Rum Merkez Bankası Başkanı'nın istifasını istedi

Güney Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Simerini ve diğer gazeteler, Rum Merkez Bankası Başkanı Dimitriadis'in, dün, yeniden yapılandırılması öngörülen Kıbrıs Bankası için de kayyum atandığını açıklamasının, Güney Kıbrıs ve uluslararası piyasalarda, söz konusu bankanın da tıpkı Laiki Bankası gibi tasfiye edileceği korkusu yarattığını, bu duruma sinirlenen Anastasiadis'in ise, Dimitriadis'in "gönüllü istifasını istediğini" yazdılar.


Simerini: "Yanlış Anlamanın Yol Açtığı Şok - MB Başkanının Kayyum Atadığı Duyurusu Protestolara Sebep Oldu - Başkan ile Müdür Arasındaki İlişki Sınıra Dayandı - Başkanlık MB Başkanının İcraatlarından Çok Rahatsız" başlıklarıyla geniş yer verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Rum Merkez Bankası Başkanı Dimitriadis'in özellikle son dönemdeki kriz sırasındaki eylemlerinden rahatsız olduğunu, Kıbrıs Bankası'na kayyum atanması açıklamasının ise bardağı taşıran son damlayı teşkil ettiğini yazdı. Gazete, elde edilen bilgilere göre, Dimitriadis'in eylemleri konusunda hükümeti bilgilendirmemesinden rahatsız olan Anastasiadis'in dün yaşanan olaydan sonra Dimitriadis'in gönüllü istifasını istediği ancak Dimitriadis'in dün yaptığı basın toplantısında, ülkenin içerisinde bulunduğu kritik dönemde istifa etmesinin söz konusu olmadığını açıkladığını belirtti. Habere göre, Rum Merkez Bankası Başkanlığı bağımsız bir makam olduğu için herhangi bir şekilde görevden alınması söz konusu olmazken, yasal çerçevede buna imkan olup olmadığını öğrenmek için Anastasiadis'in Rum Başsavcıdan görüş isteyeceği ifade ediliyor. Gazete, Dimitriadis'in dün, tasfiye edilecek Laiki Bankası'nın yanı sıra Kıbrıs Bankası'na da kayyum atandığını açıklamasının banka çalışanları arasında şok etkisi yarattığını, Kıbrıs Bankası'nın da tasfiye edilebileceğini düşünen çalışanların banka merkez binası önünde toplanarak protesto gösterisi düzenlediklerini belirtti. Çalışanların banka müdürüyle yaptıkları görüşmede, kayyum atanmasının Laiki Bankası'na kayyum atanmasından farklı olduğu taahhüdünü aldıklarını vurgulayan gazete, Merkez Bankası Başkanı Dimitriadis'in de dün Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'le ortak bir basın açıklaması düzenleyerek duruma netlik kazandırdığını yazdı.


DİMİTRİADİS: "HATA OLDU, İSTİFA ETMEYECEĞİM

"Habere göre Dimitriadis basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kıbrıs Bankası'na kayyum atanmasının Laiki Bankası'yla aynı anlamı taşımadığını, konu hakkında ayrıntılı izahat içeren bir duyurunun yapılmamasının sebebinin ise "yoğun iş temposundan" olduğunu belirtti. Anastasiadis'in kendisine güvenmediği yönündeki haberlerin sorulması üzerine "Avrupa Merkez Bankası'nın güvenine sahibim" yanıtını vermekle yetinen Dimitriadis, kritik bir dönem olan şu günlerde istifa etmesinin ülkedeki durumun daha da kötüleşmesine yol açacağı için söz konusu olmadığını vurguladı. Dimitriadis, Kıbrıs Bankası'na atanan kayyumun sadece birkaç günlüğüne, Laiki Bankası'nın birleşmesi tamamlanana kadar bankada kalacağını belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!