Rum Bakan'dan provokatif ifadeler

Ekonomik krizin pençesideki Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden Türkiye yönelik sert eleştiri geldi.

Rum Bakan'dan provokatif ifadeler

Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis, Türkiye'yi bölgede uluslararası yasaları hiçe sayarak gerilim yaratmaya çalışmakla itham etti.

Rum Politis gazetesine röportaj veren Savunma Bakanı İlliadis Türkiye'nin bölgesel bir süper güç olmayı amaçladığını belirtterek, 'Bunlara bakıldığında çok uzak görünse bile, sıcak bir olay yaşanma olasılığı vardır. Türk tehditleri teorik değil, gerçektir. Özellikle Güney Kıbrıs'ın egemenlik haklarına karşı faaliyetlerde bulunması da muhtemeldir' diye konuştu.

Türkiye'nin faaliyetlerini dikkatli bir şekilde takip ettiklerini ifade eden Rum Savunma Bakan, 'Kıbrıs'ta Türkiye'nin varlığı devam ettiği ve halkın geleceği tehdit altında olduğu sürece savunma çabalarının artırılması Rum Yönetimi'nin görevidir' dedi.

KRİZE RAĞMEN...

Rum kesimindeki 20 milyar Euroluk mali krizin ulusal güvenlik krizine neden olmaması için tedbirler aldıklarını anlatan Rum Savunma Bakanı Dimitris İlliadis, ekonomik krize rağmen 2013 bütçesinde silahlanmaya ayrılan payın geçen yıla göre yüzde 3.3 oranında artırıldığına işaret etti.

Rum Bakan 'Mali krize rağmen son yıllarda savunma bakanlığı bütçesine dokunulmadı, aksine bu yıl artış oldu. Ekonomik krizin hiçbir şekilde ulusal egemenlik ve güvenlik krizine dönüşmesine izin vermedik' diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!