Ruhani: ABD başarılı olamayacak

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin ikinci yaptırım paketi için verdiği sürenin dolacağı 4 Kasım'ı "İran halkı için acı bir hatıraya dönüştüremeyeceğini" söyledi.

Ruhani: ABD başarılı olamayacak

İran Cumhurbaşkanlığı sitesinden yapılan açıklamaya göre Ruhani Kültürel Devrim Yüksek Konseyi toplantısında ABD yaptırımlarının ikinci  aşamasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Ruhani, "ABD, 4 Kasım'ı İran halkı için acı bir hatıraya dönüştürmeyi  hedefliyor, ancak İran milletinin direniş ruhu ve cesur liderliği sayesinde bunda  başarılı olamayacak." ifadelerini kullandı.

ABD'nin ikinci yaptırım paketinin devreye girmesi için verdiği süre 4  Kasım'da doluyor. Bu tarihten sonra İran Ulusal Petrol Şirketi, İran Petrol  Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketi'ne uluslararası kısıtlamalar getirilecek  ve ekonomisi büyük ölçüde petrole dayalı İran'dan petrol ve ürünlerinin satışına  yaptırımlar uygulanacak.

İkinci aşama yaptırımların devreye girmesiyle İran'ın petrol  ihracatında günlük 500 bin ila 1 milyon varil düşüş öngörülüyor. Bu da yaklaşık  60 milyar dolar olan İran'ın yıllık petrol gelirinin 27 milyar dolar azalması  anlamına geliyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!