Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

RTÜK'ten Beyaz futbol ve Telegol'e ceza geldi

RTÜK, son dönemin çok konuşulan iki futbol programına "Yayın Hizmeti İlkeleri" ihlal ettikleri gerekçesiyle ceza verdi.

RTÜK'ten Beyaz futbol ve Telegol'e ceza geldi

İŞTE RTÜK'ÜN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMASI:

Bilindiği üzere, ülkemizde radyo ve televizyon yayınlarını düzenleme ve denetleme görevi 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunla Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna verilmiştir. Yayınlar RTÜK uzmanları tarafından söz konusu Yasa kapsamında titizlikle takip edilmekte ve yasa hükümlerine aykırı yayınlar için rapor düzenlenmekte, bu raporlar ve yayın kopyaları Üst Kurulca değerlendirilerek, gerektiğinde aynı yasanın 32. maddesi hükümlerine göre kuruluşlara uyarı, program durdurma, para cezası ve geçici yayın durdurma cezası şeklinde müeyyideler, hukuki sürecin tamamlanması ile uygulanmaktadır.
Son dönemde spor haberciliği ve yorumculuğunun bazı spor programlarında yayın ilkelerini ihlal edecek şekilde yapıldığı değerlendirilmiş ve bu değerlendirmeler ışığında uzmanlarca raporlar düzenlenmiştir. Düzenlenen raporlar Üst Kurulun 27 Kasım 2012 tarihli toplantısında ele alınmıştır.
Toplantı sonucunda, 18 Kasım 2012 tarihinde yayınladığı Beyaz Futbol programı nedeniyle Beyaz TV'ye ve 4 Kasım 2012 tarihinde yayınladığı Telegol programı nedeniyle TV8'e 6112 Sayılı Yasanın "Yayın Hizmeti İlkeleri" başlıklı, "Medya hizmet sağlayıcılar, yayın hizmetlerini kamusal sorumluluk anlayışıyla bu fıkrada yer alan ilkelere uygun olarak sunarlar. Yayın hizmetleri insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" şeklindeki 8/1-ç maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.
Ayrıca, 6112 Sayılı Yasanın 8/1-m maddesindeki, "Medya hizmet sağlayıcılar, yayın hizmetlerini kamusal sorumluluk anlayışıyla bu fıkrada yer alan ilkelere uygun olarak sunarlar. Yayın hizmetleri, Türkçenin, özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez" hükmünün ihlal edildiği gerekçesiyle 30 Eylül, 28 Ekim ve 18 Kasım 2012 tarihlerinde yayınladığı Telegol programları nedeniyle TV8'e müeyyide uygulanmasına karar verilmiştir.
İlgililerin dikkatine sunulur. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!