Rona: Denetliyoruz sözü bir yalandan ibaret

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, "Milli eğitimin denetim mekanizması adam gibi işlemiş olsa ne tacizden-tecavüzden, ne yangından,göçükten, ne de çocuk ölümlerinden bahsediyor olurduk... " dedi.

Rona: Denetliyoruz sözü bir yalandan ibaret

Adana'daki yangın faciasıyla ilgili açıklama yapan Rona, şunları kaydetti:
"Müfettişlerin hazırladıkları dosyalardaki raporlar teftiş kurulu başkanları tarafından incelenir. Getirilen teklifler beğenilmiyorsa tekliflerin değişmesi için dosya ilgiliye iade edilir, raporlar yine aynı şekilde gelirse(müfettiş kararında direnirse)  bu kez de dosyanın müfettişi değiştirilir.Ta ki istenilen rapor gelinceye kadar bu baskı böyle devam ettirilir... Cemaat ve tarikat yurtlarının denetim dosyaları da hep aynı kişilere verilir. Bu kişiler ya o tarikatin anlayışından kişilerdir ya da oradaki uygun olmayan noktaları görmezden gelecek umarsiz kişiler..  Milli eğitimin denetim mekanizması bu şekilde işler ve tek kişiliktir..."
Adana'daki acı olay hepimizin yüreğini yaktı. Peki ya benzer bir kaza riskinde Bursa'daki çocuklarımız güvende mi?
-2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı resmi istatistiklerine göre Bursa'da Pansiyonu olan 42 okul mevcut. Bu pansiyonların toplam kapasitesi 6048 öğrencilik ama pansiyonlarda kalan öğrenci sayısı 6832. Yani toplam kapasiteden 784 daha fazla öğrenci barınıyor.
-Bursa'da Pansiyonu olan bir okulda kontenjan artırımı için okula giden müfettişler pansiyonun yangın merdiveni ve yangın söndürme ekipmanları olmadığını rapor ediyorlar. Ve bu pansiyonda öğrenciler kalmaya devam ediyor.
-Devlete ait pansiyonlar bu durumda iken özel yurtların ne durumda olduğunu tahmin etmek zor değil. 
Denetim eksikliği ve yeterli bütçe ayrılmaması nedeniyle çocuklarımız ölümle yüz yüze geliyor. Kentimizin çocuklarının güvenliği için harcanması gereken bütçeler, eğitimi yönetenlere daha lüks mekanlar yaratmak için kullanılıyor. Bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binasının dekore edilmesi için harcanan para 350.000 TL...
Kentin çocukları güvenliği olmayan mekanlarda, onlara güvenli ortamlar yaratması gereken yöneticiler lüks içinde..."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!