Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ROMALILARI KARSAN TAŞIYACAK

Roma Belediyesi vatandaşları Karsan'ın imal edeceği otobüslerle taşıyacak.

ROMALILARI KARSAN TAŞIYACAK

Karsan, İtalya'nın önde gelen otobüs şirketi BredaMenarinibus ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Karsan Akçalar fabrikasındai otobüslerin üretileceği tesisler törenle açıldı. BredaMenarinibus CEO'su Roberto Ceraudo, Karsan fabrikasında incelemelerde bulunarak, üretim aşaması hakkında yetkililerden bilgi aldı. Ceraudo, Türk otomotiv sanayiinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirttiği Karsan ile imzaladıkları stratejik ortaklık anlaşmasının firmalarının itibarını daha da artıracağını dile getirerek, "İtaya'da otobüs sektöründe iş hacmi olarak 2. şirket olan BredaMenariribus şirketi 90 yıllık bir firma. Karsan ile zaten iyi olan üretim kalitemizi daha da ileriye taşımak istiyoruz. Bu iş birliğinden karşılıklı bir büyümenin yanı sıra, Karsan'ın yenilikçi ve girişimci ruhundan gelen ilginç yenilikler doğacağına eminim" dedi.

Karsan CEO'su Murat Selek ise, toplu taşımaya sınırsız çözüm üretme stratejisinin bir uzantısı olarak, Türkiye ve Avrupa pazarlarının toplu taşıma ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedeflediklerini söyledi. Selek, otobüs segmentine girmelerinin attıkları önemli bir adım olduğunu söyleyerek, "Karsan olarak toplu taşımadaki trendleri takip eden, buna göre çözüm üreten bir kurumuz. BredaMenarinibus için ürettiğimiz otobüslerin hepsi tam alçak tabanlı, çevreci ve engelli vatandaşlar için kolay binilebilir özelliktedir. Ayrıca bu otobüslerin doğalgazlı ve dizel versiyonları bulunmaktadır. BredaMenarinibus'un 6 ila 18 metre arasındaki tüm ürün gamını ihraç pazarlarının yanı sıra Türkiye pazarına da sunacak olmamız çok önemli bir gelişmedir" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, dünyaya Bursa'dan otobüs ihraç edilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bursa üretim konusunda marka şehir. Ürettiği ürünlerin yüzde 80'ini ihraç eden bir şehir. Karsan'ın üreteceği bu otobüsler dünya caddelerinde dolaşacak, Yurtdışına çıktığımızda Türkiye'de üretilen araçları görmek bizleri mutlu ediyor. Karsan yetkililerini kutlayıp başarılarının devamını diliyorum" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından BredaMenarinibus CEO'su Ceraudo, Karsan CEO'su Selek, Karsan Murahhas Azası Jan Nahum ve Başkan Altepe üretilen otobüslere bindi.

Roma Belediyesi için üretilen otobüslerin 15 adedini Ocak 2011 tarihinde teslim eden Karsan, şubatta 25, martta 20 ve nisanda 15 olmak üzere toplam 75 adet BredaMenarinibus marka otobüs üretecek. Karsan'ın nisan ayına kadar üreteceği 75 otobüsün dizel olacağı, aynı zamanda doğal gazlı otobüs üretimine de devam edeceği öğrenildi. Otobüslerin en mühim özelliği, alçak tavanlı olmaları ve motorunun arka kısımda bulunması sayesinde yolcu alanı ve ergonomisinin ideal olması.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!