Rıza Sarraf, New York sokaklarında görüntülendi

Rıza Sarraf, New York'taki Hakan Atilla davasında mahkemede şahitlik yaptıktan sonra ilk kez New York sokaklarında görüntülendi.

Rıza Sarraf, New York sokaklarında görüntülendi

ABD'de Sarraf davası olarak başlayıp, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılanmasına dönüşen davada itirafçı olan Rıza Sarraf, New York'ta 'tutuklu tanık' statüsüne alındı. Sarraf, 'tutuklu tanık' olarak ABD Federal Cezaevleri Bürosu'nun 'tutuklu ekiplerinin' gözetimi altında.

ABD'deki uygulama çerçevesinde tanıklık yapacak olan tutuklular, can güvenliklerinin korunması adına ABD Federal Cezaevleri Bürosu'na bağlı hapishanelerde diğer tutuklu ve hükümlülerle birlikte tutulmuyor. Tutuklu tanıklar, cezaevi bürosu gözetiminde, adresi açıklanmayan evlerde, farklı isimlerde ikamet ettiriliyor.

Tutuklu tanıklar, mahkemeye verecekleri ifadeler sona erinceye ya da can güvenliklerine yönelik tehlikenin ortadan kalktığına inanılınca, cezalarının geri kalanını çekmek üzere, yine yeni kimlikler altında, normal hapishanelere gönderiliyor.

​KOLTUK DEĞNEKLERİYLE YÜRÜYOR

Tutuklu tanık statüsünden yararlanan Sarraf da, kaldığı adresi açıklanmayan güvenli evden, ABD Federal Cezaevleri Bürosu güvenlik görevlileri tarafından ihtiyaç olduğunda ifadesi alınmak üzere ilgili savcılığa getiriliyor. New York'ta mahkeme yakınlarında çekilen fotoğrafta, Sarraf'ın yanında bir güvenlik görevlisi yer alıyor. Sarraf'ın ise koltuk değnekleri ile yürüdüğü görülüyor.

Sarraf, aralık ayında New York Güney Bölge Federal Bölge Mahkemesi'nde yaklaşık bir hafta boyunca Hakan Atilla aleyhine tanıklık etmişti. İfadesinde, AK Partili eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ile eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'a verdiği rüşvetleri anlatmıştı. Sararf, kamuoyuna açık yapılan mahkemede ifade verirken son derece sağlıklı görünüyordu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!