Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Reste restle cevap

AB, muhaliflere silah ambargosunu kaldırmada uzlaşınca Rusya, S-300 füzelerini Suriye'ye sevk edeceğini açıkladı

Reste restle cevap

 

Brüksel'de bir araya gelen Avrupa Birliği ülkelerinin dışişleri bakanları, muhaliflere silah sağlanması için Suriye'ye uygulanan ambargoyu kaldırma konusunda uzlaşma sağladı. Ancak, isyancılara silah göndermek için henüz bir karar alınmadı. Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Asthon, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'ye karşı diğer ambargoların yürürlükte olduğunu belirtti.

2 yıldır sürüyordu

2011 yılı Mayıs ayında uygulamaya konan ambargo, Suriye hükümetinin yanı sıra Suriyeli isyancıları da kapsıyor. Ambargo paketi Cumartesi günü sona eriyordu. İngiltere ve Fransa bu ambargonun yenilenmemesi ve Cumhurbaşkanı Esad'a karşı olan ılımlı silahlı gruplara silah gönderilmesi için baskı yapıyordu. İki ülke, bu adımın Esad yönetimini müzakereye zorlayacağına inandıklarını ifade ediyor. AB bakanları kararının ardından, üye devletler tek tek, Suriye'ye silah gönderip göndermeyeceklerine karar verecek. Karar, 1 Ağustos'ta tekrar değerlendirilecek.

İsrail'den reste rest

Uzlaşma kararından birkaç saat sonra Rusya'dan 'rest' niteliğinde bir açıklama geldi. Rusya, S-300 hava savunma füzelerini Suriye'ye sevk edeceğini açıkladı. Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, füzelerin "istikrar faktörü" olduklarını ve bazı "deli fişek"leri savaşa girişmekten alıkoyabileceklerini söyledi. Rus Bakan, ayrıca S-300 füzeleriyle ilgili sözleşmenin yıllar önce imzalandığını da hatırlattı. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon ise, Rus füze savunma sistemlerinin henüz Rusya'dan yola çıkmadıklarını belirterek, "Çıkmayacaklarını umuyorum, ama eğer, Tanrı korusun, Suriye'ye ulaşırlarsa, biz ne yapacağımızı biliyoruz" diye rest çekti.

Aynı anda 100 hedefi takip ediyor

14 ülkenin aktif olarak kullandığı ve balistik füzelere karşı da etkili olan S-300, dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri. Radarları aynı anda 100 hedefi takip edip, 12 hedefe kilitlenme yeteneğine sahip. Sistem 5 dakikada atışa hazır hale getirilebiliyor.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!