Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Renault Twin-Run konsept duyuruldu

Renault, Twin'Run modelini 71'inci Monaco Grand Prix'sinde gözler önüne seriyor.

Renault Twin-Run konsept duyuruldu

Bu yeni konsept otomobil, markanın sportif ruhunu yansıtıyor ve efsanesi R5 Turbo ve Clio V6 gibi otomobil tutkusunu yansıtıyor.

Gerçek bir yarış otomobili olan Twin'Run doğrudan motor sporları yarışlarından alınan tübüler bir şasi ve Mégane Trophy'den alınanş 320 beygirlik V6 motora sahip.
İkizi olan Twin'Z gibi Twin'Run da modern ve eğlenceli bir şehir otomobili. Her iki konsept otomobil de Renault'nun yaşam sürecindeki temel safhaları temel alan tasarım stratejisinin beşinci kademesi olan "Play" (Oyun) aşamasını ifade ediyor ve zamanının tüm özelliklerini taşıyan bir şehir otomobilinin kişiselleştirme olanaklarını gözler önüne seriyor.

Twin'Run konsept otomobili Renault'nun gelecekteki şehir otomobillerinin sahip olacağı stil konusunda ipuçları veriyor.

Twin'run: Tutku Dolu Bir Konsept Otomobil Köklerine Geri Dönüyor

Twin'Run, ilk turlarını Monaco Grand Prix'sinde izleyiciler önünde attı. Efsanevi pistiyle Monaco, bu konsept otomobilin ilk ortaya çıkış yeri için en ideal sahneydi. Twin'Run, bütün detaylarıyla tam bir spor otomobili. Bununla birlikte, ünlü R5 Turbo ve Clio V6'nın bıraktığı yerden yola devam ederek Renault markasının yarış tutkusunu da yansıtıyor.

Monaco'daki topluluk, Renault'nun motor sporları tarihini kutlamak üzere organize edilen takip yarışında üç yarış otomobilini izleme fırsatını elde etti. En önde giden Twin'Run'ın direksiyonunda Başkan Carlos Tavares, ardında F1 yıldızı Charles Pic'in kullandığı Clio V6 ve en sonda da Maxi 5 Turbo aracı ünlü sürücüsü Jean Ragnotti ile yer aldı.

Twin'Run, Renault'nun tasarım stratejisini gözler önüne seren bir dizi konsept otomobil ile son derece uyumlu. Elmas şeklinin hâkim olduğu ön kısım Renault'nun yepyeni stil yaklaşımına paralel biçimde marka kimliğini vurguluyor. Tıpkı Twin'Z'de olduğu gibi Twin'Run da markanın tasarım stratejisindeki beşinci safhanın "Play" yaprağındaki mavi renge boyalı. Twin'Run'ın temelleri motor sporları dünyasına dayanıyor.

Twin'run: Kompakt, Güçlü Ve Eğlenceli!

Twin'Run, kompakt ve son derece dinamik bir gövdeye sahip. Aracın köşelerine mümkün olduğunca yakın yerleştirilmiş olan tekerlekler, minimum ön ve arka çıkıntılarla birlikte yüksek bel hizası işte bu dinamik hissi vurguluyor ve müthiş bir sürüş deneyimi sağlıyor.

MAVİ VE KIRMIZI
Twin'Run'ın mavi renginin üzerinde düzenli, göze çarpan omuzlara sahip grafik hatlar yer alıyor. Bunlar gövde boyunca uzanan ve marşpiyelin üzerinde yer alan kırmızı detaylarla birlikte tavandaki iki adet kırmızı şerit ile vurgulanıyor.

Kımızı renk aynı zamanda ön ızgara ile birlikte hava giriş noktalarına vurgu yaptığı ön kısımda, ultra ince kapı aynalarında ve arka kanat uçlarında da yer alıyor. Kırmızı renkli bir çerçeve ise siyah ve beyaz renkli jantları ön plana çıkarıyor.

PRESTİJLİ ÖNCÜSÜNE SAYGI
Kapılarda yer alan "5" rakamı 1980'lerin sembol halini almış ralli otomobili olan R5 Turbo'ya atfen kullanıldı.

Farların tasarımı ve arka kısımdaki şişkin yapı gibi bir dizi detay bu ünlü öncüye bir saygı niteliğinde kullanıldı. İlave olarak kullanılan LED teknolojili dört adet ekstra düz far ise gece rallilerinde kullanılan far gruplarının modern zaman uyarlaması niteliğinde. Tamamen kişiselleştirilebilir ışık sekansları araç içinde yer alan bir sistemle kontrol ediliyor. Söz konusu sistemin geliştirilmesi son derece zorlu bir deneyim oldu zira tasarımcıların sadece 25 mm derinliğindeki bir lamba ile çok güçlü ışık kaynağı sağlaması gerekiyordu.

TWIN'RUN: GERÇEK BİR YARIŞ OTOMOBİLİ
Twin'Run, yarışlara yönelik şasi hazırlamada uzmanlaşmış bir Fransız firması olan Tork Engineering / Poclain Vehicules'ün desteği ile geliştirildi. Bu konsept otomobil bu yarış deneyiminden istifade eden gerçek bir yarış otomobili. Kompozit malzemeden imal edilen gövde, Mégane Trophy'den esinlenilen ortaya yerleştirilmiş motor sunan çoklu tübüler çelik şasiyi kaplıyor.

YARIŞA YÖNELİK BİR V6 MOTOR
Twin'Run, yollarda Laguna, Espace ve Latitude'ün ve yarışlarda Mégane Trophy'nin kullandığı Renault-Nissan Ortaklığının ürünü olan V4Y motoru ile donatıldı. Arka aks merkez hattının önüne uzunlamasına yerleştirilmiş olan 3.498 cc'lik V6 motor 6.800 1/min devirde 320 beygir güç ve 4.850 1/min devirde 380 Nm maksimum tork sunuyor. Lineer akselerasyon sağlayan motor, düşük devirlerden itibaren bile dolgun gövdeli ve son derece cömert.

Ayrıca hem virajlarda hem de hızlanma esnasında mükemmel yol tutu sağlıyor.

6 ileri SADEV sequential bir şanzımanla ve sınırlı kaymalı bir diferansiyel ile birlikte kullanılan bu V6 Twin'Run stabilitesini ve virajlardaki yol tutuşunu müthiş artırıyor. İkiz metalik kavrama da doğrudan yarışlardan alınmış bir özellik.

Hava giriş kanalları arka tekerlek yuvalarının hizasına yerleştirildi. Arka lamba grubu bölgesinde yer alan hava çıkış kanalları da motorun soğutulmasını sağlıyor.

Soğutma sistemi, kabin zeminine görünür şekilde yerleştirilmiş cilalanmış alüminyum borularla özel olarak tasarlandı. Motor kısmı sadece bir pleksiglas panelle kabin bölgesinden ayrılıyor.

Ortaya yerleştirilmiş motor mimarisine rağmen iyi bir ağırlık dağılımı elde edilmesi bakımından kaputun altına çeşitli bileşenler yerleştirildi. Bunlara yakıt deposu, radyatör ve hidrolik sistemi de dâhil. Twin'Run konsept otomobil, 43/57'lik ağırlık dağılımı ile çok dengelidir.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!