Rekabet Kurulu'ndan Microsoft kararı!

Rekabet Kurulu, Microsoft ile Diye Danışmanlık hakkında yürütülen soruşturmalarda idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına karar verdi.

Rekabet Kurulu'ndan Microsoft kararı!

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Microsoft  Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Limited Şirketi'nin, internet kafelere yönelik  hazırlanan "3 projesi" ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal  edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.

Konuya ilişkin 2011'de verilen Kurul kararının, Danıştay 13. Dairesi  tarafından iptal edilmesi üzerine başlatılan soruşturma, yargı kararında işaret  edilen hususlar da göz önünde bulundurularak yürütüldü. Dosyanın müzakeresi  sonucunda, Microsoft'un kanunu ihlal etmediğine ve bu teşebbüse idari para cezası  uygulanmasına gerek olmadığına karar verildi.

Öte yandan Diye Danışmanlık Eğitim ve Medya Hizmetleri Ticaret Anonim  Şirketinin hakim durumunu kötüye kullandığı, bu şirkete ait "Media Barometer"  hizmetini alan reklam veren teşebbüslerin alım karteli oluşturdukları iddiaları  üzerine açılan soruşturma da tamamlandı.

Soruşturma, konuya ilişkin 2014'te verilen Kurul kararının, Ankara 16.  İdare Mahkemesi kararı ile iptal edilmesi ve Danıştay 13. Dairesi'nin de Ankara  16. İdare Mahkemesi kararını onaması üzerine başlatılmıştı. Yargı kararında  işaret edilen hususlar da göz önünde bulundurularak yürütülen soruşturma  sonucunda, şirketin 4054 sayılı Kanunu ihlal etmediğine ve idari paracezası  uygulanmasına gerek olmadığına karar verildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!