Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rehberlerden 'alan kılavuzluğu' tepkisi

KAPADOKYA Rehberler Odası (KAROD) Başkanı Sami Yılmaz, Milli Parklar içerisinde uygulamaya konulan 'alan kılavuzluğu' uygulamasına tepki gösterdi.

Rehberlerden 'alan kılavuzluğu' tepkisi

 

KAROD Başkanı Sami Yılmaz, yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün Göreme Milli Parkı için alan kılavuzluğu eğitimi açtığını belirtti. 18 gün eğitilecek ve en az lise mezunu olacak adayların bu milli parkta alan kılavuzluğu yapmaya başlayacağını ifade eden Yılmaz, "18 günde ismi rehber olmasa da rehberin yaptığı işi yapacak elemanlar yetiştiriyoruz. Bu durum, yıllardan beri Çanakkale'de uygulanmakta ve bölgedeki tüm profesyonel rehberler bu durumdan ciddi anlamda rahatsızken, bu kez Kapadokya bölgesine şaka yapar gibi başka alanlar için kılavuz yönlendirilmesinde bulunulması nasıl bir mantık ürünüdür anlamış değiliz. Mevcut, eğitimli ve tam donanımlı bir potansiyel varken, onları kullanmak, onlara istihdam imkanları sağlamak varken; neden yeni vasıfsız bir şeyler ortaya çıkartılmaya çalışılıyor, onu da anlamak ayrı bir sorun" diye konuştu.

Türkiye'de her geçen gün alternatif bir rehberlik alanı çıkıp meslek profesyonellerinin hiçe sayıldığını ifade eden Yılmaz, Nevşehir'de yapılan kılavuzluk duyurusu ardından pek çok sosyal ortamda rehberlerin bu konu ile ilgili rahatsızlıklarını dile getirdiğini ifade etti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!