Reflünün belirtileri

Bazı reflü belirtileri sizi şaşırtabilir ya da başka bir problemle karıştırılabilir.

Reflünün belirtileri

Yemek sonrası ağrısı

Yemek yedikten hemen sonra ortaya çıkan ağrı genellikle midenizin fazla dolduğu anlamına gelir. Bu his, ilaçlarla geçirilebilir.

Size önerimiz, bu durumdan şikayetçiyseniz, hafif yiyecekler tüketmeniz ve alkol- sigara tüketiminizi de bırakmanız ya da azaltmanız olacaktır.

Normalden çok salya üretimi
Eğer ağzınız durduk yere daha fazla salya üretmeye başlarsa bunun nedeni reflü olabilir.

Acı tat
Midenizden yukarıya çıkan asit, boğazınıza ilerleyerek acı bir tat bırakabilir. Eğer bu durumdan şikayetçiyseniz, özellikle de geceleri, doktorunuza danışın. Size, asit bastırıcı ilaçlar verecektir.

Yutkunmada zorluk
Reflünün sürekli olarak sebep olduğu zarar zamanla yaralara neden olabilir. Bu da yutkunmada zorluklar ortaya çıkartabilir.

Ses kısıklığı
Üşüttüğünüzü sanabilirsiniz ama reflü de ses kısıklığına neden olabilir. Bunun nedeni, mide asidinin ses tellerinize zarar vermesidir.

Göğüs ağrısı
Özofagusa (yemek borusu) gelen mide asidi, göğüs ağrılarına neden olabilmektedir. Bu ağrı yüksek dozda ve şiddetli olabilir ve bu nedenle sık sık kalp krizi ile karıştırılır.

Yine de hiçbir göğüs ağrısını hafife almayın ve bunu yaşadığınız her an doktorunuzla temasa geçin.

Dinlenirken daha çok ağrı duymak
Midenizde durması gereken asidin özofagusunuza gelmesi, özellikle de uzandığınız ya da öne eğildiğiniz zamanlarda, reflüye neden olur.

Dik oturduğunuz zaman ise yer çekimi, yiyeceklerin midede kalmalarına yardımcı olur.

Reflüden şikayetçi olduğunuz zamanlar dik durmak iyi gelecektir. Ayrıca yatmadan önce yemek yememeye dikkat edin.

Mide bulantısı
Mide bulantısı pek çok şeyle alakalı olabilir, bu nedenle de reflüden kaynaklanabileceği çoğu zaman gözardı edilir. Bazı insanlarda reflünün tek belirtisi mide bulantısıdır. Eğer mideniz bulanıyorsa ve nedenini bilmiyorsanız reflüyü göz önünde bulundurun, özellikle de bulantınız yemeklerden sonra ortaya çıkıyorsa. Böyle bir durumda reflü için verilen mide asidi ilaçları size yardımcı olacaklardır.

Öksürük
Pek çok solunum yolları semptomunun nedeni, mesela kronik öksürük ya da hırıltılı solunum, reflü olabilir. Reflü, ciğerlere ulaşarak bu sorunları ortaya çıkartabilir.

Boğaz ağrısı
Bir diğer klasik nezle belirtisi olan boğaz ağrısının nedeni de sindirim sistemindeki sorunlar olabilmektedir.

Eğer boğazınız özellikle yemeklerden sonra ağrıyorsa ve başka bir nezle semptomu yaşamıyorsanız bunun nedeni reflü olabilir.

Astım
Reflünün sebep olduğu öksürük ve hırıltılı soluma kötüye giderek astıma neden olabilir. Reflünüzün ne kadar ciddi olduğunu pH testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

Eğer siz de reflü olduğundan şüpheleniyorsanız veya bu belirtilerden birine sahipseniz bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!