Recep Altepe projelerini anlattı

Ak Parti'nin Bursa Büyükşehir Belediye adayı Recep Altepe ilk dönemin muhasebesini ve ikinci dönem yapılması planlanan projeleri değerlendirdi.

Recep Altepe projelerini anlattı

 

 

BURSA'NIN BİRİNCİ SORUNU

Bursa'nın çok hızlı bir şekilde geliştiğini ve nüfus artışına sahne olduğunu söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe 'Bursa 50 yılda ciddi anlamda büyüdü ve 120 bin olan nüfusu bugün 3 milyona ulaştı. Her geçen yıl sizinle birlikte büyüyen bir ulaşım sıkıntısı var. " dedi.

Bursa'da yaşanan ulaşım sıkıntısını çözüme ulaştıracak olanların yine kendileri olduğunu ifade eden Altepe çözüm olarak şunları söyledi; Bursa'da ulaşımda metro hatları ihtiyaçtı ve bunlara önem verdik. 4 dönemde toplam 22 km metro hattı yapılmışken biz bir dönemde 26 km yaptık. Metro batıda Üniversiteye kadar ulaştı, doğuda Kestel'e kadar ulaştı .

Şimdi tramvay hatları başlıyor. Bu dönem ulaşımda yatırımımız devam ederken kendi tramvayımızı üreterek dışarıdan almayacağız.  Dışa bağımlılığımıza son veriyoruz artık.

Şimdi biz Avrupa'dan alıyorduk tramvayı.  Neden burada Renault fabrikası var var, neden Fiat fabrikası burada? İşçiliğimiz ucuz çünkü. Biz 30 metro araca 240 milyon ödedik ama yazık değil mi bu paraya. Burada üretmiş olsaydık eğer  150 milyon ödememiz yeterliydi. Hem ekonomik tasarruf var hem para kendi ülkemizde kalıyor. Burada ürettiklerimiz geri değil daha kaliteli olacak.  Belki 25 milyon lira dışarı malzeme parası gidecek o kadar. Kalan para kendi ülkemizde kalacak.

Çürümeyen malzemeden yapılan araçlar olacak. Avrupa bunu kullanamıyor maliyeti nedeniyle.

 

HALKA HESAP VEREMEZSİNİZ

Bursa'da üretimin başlayacak olması iç pazarda ciddi hareketlenmeye neden olacağını söyleyen Recep Altepe 'Bundan sonra her hangi bir belediye başkanı dış ülkeye sipariş vermesi durumunda halkına hesap veremez' dedi.

TEK DEĞİL BİR ÇOK SEKTÖRÜN MERKEZİ OLACAĞIZ

Bursa'nın Sanayi anlamında gelişmesi nedeniyle Avrupa'da yaşanan bir krizde en büyük sıkıntının Bursa'da yaşandığını söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe Cafesiyaset.com'a bu konuda şunları söyledi.

Vizyonumuz belli, doğal güzelliklerine sahip çıkan bir anlayış ile tarihi kültüre sahiplenen bir anlayışımız var. 6 Padişah ve Cem Sultan Bursa'da  medfun. Sahip çıkılması ve korunması hedefimiz en başından bu yana var ve devam ediyor. Şehrin tüm sektörlerde gelişmesi hedefimiz.

Şimdilik sanayi şehriyiz. Tarım ürünleri ve turizmde yine yükselen ve merkez olan bir şehir olma yolunda çalışmalarımız devam ediyor.

İKİNCİ DÖNEM ÇALIŞMASI

Ak Parti'nin yeniden kendisi ile devam edecek olması nedeniyle ikinci dönemde hangi projelerin yapılacağını sorduğumuzda Altepe "2. dönemimizde Sektörlerde merkez olma çalışmalarımız devam edecek. Tarımda bir numara olan ürünlerimiz var ve bunları çok daha öne çıkaracağız." dedi.

Markalaşmış olan ürünlerin pazarlamasına kadar ön ayak olacaklarını söyleyen Altepe 'Çevreyi kirleten değil çevreye saygılı olan sanayileşmeyi geliştireceğiz. Mesela şuan bizim ürettiğimiz makinelerin kilo değeri 4 Euro Almanya'nın ise 100 Euro.

Gelişmemiz lazım. Daha teknolojik üretmemiz lazım, değeri düşük üretimi kaliteye çevirmeliyiz. 50 tır fındık veriyoruz 1,5 kg uçak parçası alıyoruz. Küçük paketle geliyor senin 50 tır fındık karşılığı.

Kış sporları şehri Bursa, Turizm merkezi Bursa, Kaplıca şehri Bursa... Potansiyelimiz var ve biz bu potansiyeli merkeze  dönüştüreceğiz" sözleriyle yeni atılımların müjdesini verdi.

2019 da görev bittiğinde nerede olacak Bursa?

Recep Altepe ikinci dönem yapacağı Belediye Başkanlığı döneminde yapılacak olan hizmetleri şu şekilde açıkladı;
Bursa tarihi bir şehir ve maalesef tarihi binalar harabe halde. Uludağ'ın ve sahillerimizin izinlerini daha yeni aldık. Biz daha izinleri yeni almışken zaman kaybetmeden ilerlememiz gerekiyor.

Belediyeyi bizim burada kazanmamıza mucize olarak bakıyorlardı. Neden? Seçim öncesi Avrupa'da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle burada sıkıntı vardı. Ve işsizlik sorunu bunaltıyordu. Ama halkımızın teveccühü ile kazandık. Ama dediğim gibi bunu yaşamamamız gerekiyor. Sektör tek olmamalı. Birden fazla sekterörün merkezi haline gelerek bu sorunu öçözeceğiz.

Bizden önce metro dar alandaydı şimdi 4 yönde ulaştı.  Yapılacak o kadar çok adım var ki. Çoğunun izninin yeni alınmış olması nedeniyle hızımızı kesmeyeceğiz. Bizden önce 5 dönemde yapılan hizmetleri biz 1 dönemde yaptık çok şükür. Bu kadar hızlı bir yatırım ve gelişme yaşanıyor.

Teleferik yenilendi, devletin uçağı, gemisi ve helikopteri de hizmete girdi. Şimdi bunların daha üstüne çıkmamız gerekiyor. Dünya ticaret merkezi olmamız için ne gerekiyorsa bunları hayata geçireceğiz.

BURSASPOR'UN ŞAMPİYONLUĞU BİZİM PROJEMİZDİ

Bursaspor'un şehrin markası olduğunu söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe Şampiyonluğun yaşandığı sene için şu açıklamada bulundu.

Bursa'ya ait hangi ürün varsa üst seviyeye çıkması gerekiyor. Bursaspor'un şampiyonluğu bizim projemizdi. Bursaspor
Şampiyon olacak dedik ve seferberlik başlattık. El birliği ile takım şampiyon oldu. Devamını getiremediler, kadri bilemediler ve bizde geri çekildik.

Tekrardan destek vermeye başladık ama bu sezon şampiyonluk ortamı söz konusu değil. Böyle bir şehrin takımı vasat olmamalı.

Başkanlığımız öncesi Bursaspor bilinmiyordu ama şimdi daha çok biliniyor. Sonuçta 3 milyonluk bir şehiriz ve bir takımımız var"

SANAYİDE DOĞRU KARAR VERİLMELİ

Sanayi gelişiminde ve yatırımında doğru karar verilmeyecek olması durumunda ciddi sıkıntıların yaşanacağına dikkat çeken Altepe bu konuda şu uyarıda bulundu.

Bizim Otomotiv üretmede sıkıntımız yok, stratejik olarak iyi karar vermeli doğru adım atmalıyız. Petrol rezervleri dünyada bitiyor. Yeni enerji kaynakları ile çalışan araçlar dikkate alınmalı. İstikrar önemli ve bu istikrardan geri dönülmemeli.

Mesela Asker geldi araba yaptı, sivil idare gelip istikrar gösterip o aracı devam ettiremedi. Askerin yaptığı aracı sivil idare istikrarlı davransaydı şuan devrim arabaları yıldız olurdu. Belki o zaman daha fazla dışa bağımlıydık. Ama bundan sonrası için ders çıkartılıp ona göre devam edilmeli.

KAYNAK: Cafesiyaset.com

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!