Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ramazan'da kan bağışına davet

Türk Kızılayı Eskişehir Şube Başkanı Yüksel Girgin, kan bağışının acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, insanları Ramazan ayında da kan bağışında bulunmaya davet etti.

Ramazan'da kan bağışına davet


Dernek binasında açıklamalarda bulunan Girgin, kan bağışlarının sadece insandan insana yapılığı için insan vücudundaki kanın çok önemli bir madde olduğunu kaydetti. Kan vermenin insan sağlığı içinde çok faydalı olduğunu aktaran Girgin, Eskişehirlileri Ramazan ayında da bağışta bulunmaya davet ederek, "Ramazan ayında da insanların kan vermesinde dinen bir sakınca yoktur. O yüzden insanlar gün içinde de kan merkezlerimize gelerek kan bağışında bulunabilir. Fakat insanlarımızda bu konuyla alakalı biraz çekinme var. Bir de bizim kan merkezlerimiz iftardan sonrada açıktır. Gündüz kan vermek istemeyenler iftardan sonra da merkezlerimize gelerek bağışta bulunabilirler" dedi.
Girgin, nüfus oranlarına göre Eskişehir'in Türkiye'de en çok kan toplayan bir il olduğunu ifade ederek, "Kan bağışında bu yıl, geçen seneye göre yüzde 10 artış bekliyoruz. Yani geçen sene Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar ve Bilecik illerinde 63 bin ünite kan bağışı yapılmıştı. Bu sene de yüzde 10 artışla 70 bin ünite kan toplamayı hedefliyoruz. Ama bölgede ihtiyaç yaklaşık 60 bin ünite kadardır. Fazlalık olan kanları ise diğer bölgelere aktarıyoruz. Ayrıca nüfus oranlarına göre kan toplama konusunda Türkiye'de birinci iliz" diye konuştu.
"TÜRK KIZILAYI TÜRKİYE'DEKİ KAN İHTİYACININ YÜZDE 90'INI KARŞILIYOR"
Türk Kızılayı'nın şuanda Türkiye'deki kan ihtiyacının yüzde 90'ını karşıladığını ve 2015 yılında da ihtiyacın tamamını karşılamayı hedeflediğini anlatan Girgin, şöyle konuştu:
"Kan biliyorsunuz acil bir ihtiyaç değildir, sürekli bir ihtiyaçtır. Ayrıca hükümetin aldığı kararla Türkiye'de kan topla yetkisi sadece Türk Kızılayı'nda vardır. Onun için Kızılay çok önemli bir kurumdur. Önceden insanlar ihtiyaçları olduğu kanı, kan merkezlerinden satın alıyorlardı veya eşini, dostunu arayarak kan bulmaya çalışıyorlardı. Şimdi bunların yüzde 90'ı kalktı. Çünkü Türkiye'deki kan ihtiyacının yüzde 90'ının Türk Kızılayı karşılıyor. Yüzde 10'luk bir eksiğimiz kaldı. Bu eksiği de kampanyalarla, reklamlarla insanları kan bağışına yönlendirerek gidereceğiz. Şuanda Türkiye'nin 1 milyon 800 bin ünite kan ihtiyacı vardır. Biz bunun şuanda 1 milyon 600 binini karşılıyoruz. Yani 200 bin ünite falan eksiğimiz kaldı. Hedefimiz 2015 yılıdır. Hedeflerimiz doğrultusunda vatandaşlardan alacağımız bağışlarla, 2015 yılında Türkiye'deki kan ihtiyacının yüzde 100'ünü karşılar hale geleceğiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!