Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ramazan alışverişlerinde kredi kartı dolandırıcılığına dikkat

Ekonomist Adnan Öztekin, Ramazan Bayramı alışverişlerinde kredi kartı ve banka kartı kullanmayı tercih edecek vatandaşları uyardı.

Ramazan alışverişlerinde kredi kartı dolandırıcılığına dikkat

Verilere göre ülke genelinde kullanılan banka kartı (maaş kartı) sayısının 83 milyona, kredi kartı sayısının ise 55 milyona ulaştığını ifade eden Ekonomist Öztekin, kredi kartı dolandırıcılarına karşı uyanık olunmasını istedi. Ekonomist Öztekin, günlük hayatta alışverişlerin vazgeçilmez parçası haline gelen kredi ve maaş kartlarının kullanımına özellikle Ramazan ayında daha çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Öztekin, "Bayramlarının zehir olmasını istemeyen vatandaşlarımız yapacakları kartlı alışverişlerde çok dikkatli olmalıdırlar. Çünkü başta bayramlar olmak üzere, tatil zamanlarında alışverişlerin artmasını fırsat bilen bazı kötü niyetli kişilerin organize ettiği 'kopyalama' tarzı dolandırıcılık olayları sıkça yaşanmaktadır. Bu nedenle yapacağınız her alışverişte kullandığınız kartınızın, bankaların Satış Noktası Terminali (POS) makinesi haricindeki cihazlardan geçirilmesine izin vermeyin. Kartın ikinci bir cihaza takılması büyük risktir. Kartınızın ikinci bir cihaza takılması demek; bilgilerinizin kopyalanması, depolanması ve sonrasında başka amaçla kullanmasının önünü açmak demektir. O yüzden vatandaşlarımız kartlarının POS cihazı haricinde başka hiçbir cihazdan geçirilmesine izin vermemelidir' ifadelerini kullandı.

"ATM'YE KARTINIZ SIKIŞIRSA, SAKIN ORADAN AYRILMAYIN"
Alışverişlerde kartların şifre ve güvenlik numarasının kesinlikle paylaşılmaması gerektiğini belirten Öztekin, şöyle devam etti:
"Alışverişlerden sonra POS makinesince verilen müşteri nüshaları saklanmalı ve aylık ekstrayla karşılaştırılmalıdır. Turistik yörelerde, benzinci, lokanta, giyim mağazaları, araba kiralama şirketleri, oteller ve kuyumcularda kartla alışveriş ve ödeme yapılırken de çok dikkatli olunmalıdır. Tüm bunlarla birlikte ATM'de işlem yapmak için takılan kartların sıkışması durumunda kart sahibi kesinlikle ATM'den ayrılmamalı ve ATM'nin ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri telefonla aranarak durumu bildirilmelidir. Böyle durumlarda size yardım etmek isteyen banka görevlisi de dahil olmak üzere hiçbir kimseye kart şifresi söylenilmemelidir. Ayrıca ATM'lerde şifre girilirken şifreyi girdiğimiz elimizin üzeri diğer elimizce kapatılmalıdır" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!