Rahip Brunson davasında ara karar

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi sırasında serbest bırakılmasını istediği rahip Andrew Craig Brunson bugün ikinci kez hâkim karşısına çıktı. Tutukluluk halinin devamına karar verilen Brunson'un bir sonraki duruşması 18 Temmuz'da görülecek.

Rahip Brunson davasında ara karar

ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ın yargılanmasına İzmir Şakran T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu Kampusu'nda bulunan İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Duruşmaya ABD'den çok sayıda yetkili ile yabancı basın mensubu da geldiği görüldü. Rahip Brunson'un eşi Norine Brunson da izleyiciler arasında yer aldı.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE 'EVİME DÖNMEK İSTİYORUM' DEDİ

Duruşmanın sonunda hakimin son olarak bir şey söylemek isteyip istemediğini sorduğu Rahip Brunson, gözyaşları içinde "Evime dönmek istiyorum" dedi.

35 YIL HAPSİ İSTENİYOR

'Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği' gerekçesiyle 15 yıla kadar, 'devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek' suçlamasından da 20 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanan Brunson için, 16 Nisan'da görülen ilk duruşmada tutukluluğunun devamına karar verilmişti.

Brunson'un avukatından açıklama

İzmir'de FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı gerekçesiyle 35 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan ABD'li din adamı Andrew Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavurt, dava dosyasının önünün açılması gerektiğini ve tahliye taleplerine devam edeceklerini söyledi. 

İzmir'de FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı gerekçesiyle yargılanan ABD'li papaz Andrew Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavurt, duruşma çıkışı yaptığı açıklamada sundukları delillerle casusluk faaliyetinin tamamen çökmüş durumda olduğunu savundu. Avukat Halavurt, "FETÖ ile PKK ile bağlantı iddiası sadece gizli tanıklardan geliyor. Bu gizli ve açık tanıklar cemaatle problem yaşamış, intikamlarını bu dava üzerinden almaya çalışan tanıklar. Tamamen hukuksuz tutuklama söz konusu, biz müvekkilimizin tahliye olacağına inanıyoruz. Bu arada tutukluluğu bayağı uzadı, ciddi bir hak ihlali var. Biz yine tahliye taleplerimizi yineleyeceğiz, delillerimizi sunmaya devam edeceğiz" dedi. 

Mahkemeye sundukları 10 tanıktan 7'sinin şüpheli durumda olması sebebiyle reddedildiğinin hatırlatılması üzerine avukat Halavurt, "Bize göre CMK'da bunların dinlenmesini yasaklayan bir hüküm yok. Savcılığın bunları şüpheli olarak nitelendirmesi bizi ve mahkemeyi bağlamaz. Savcılık zaten önüne geleni, bizim tanıklardan çoğunu araştırmaksızın şüpheli konumuna koymuş. Ayrıca şunu da belirtmek lazım; savcının artık gelinen aşamada bir yol alması ve bu dosyanın önünü açması gerekir. Bugün yaptığımız taleplerde yine savcılık soruşturmasında değerlendirildiği söylendi. Evet değerlendiriliyor ama daha ne kadar değerlendirilecek, müvekkilimin tutukluluğu söz konusu" ifadelerini kullandı. 

Andrew Brunson'un psikolojisi ve sağlığının çok iyi olmadığını söyleyen Halavurt, "Uzun süredir cezaevinde yatıyor. Gelen aşamada tahliye talebinin de gerçekleşmemesi onun psikolojisini iyice bozdu" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!