Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Rahim kanseri hakkında merak edilenler (ÖZEL HABER)

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan rahim kanseri, erken belirti vermesi ve yapılan erken müdahale sayesinde tedaviye olumlu yanıt vermesi gibi yönleriyle bilinen bir kanser çeşidi. Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum (Jinekolojik Onkoloji) bölümü doktorlarından Doç. Dr. Engin Korkmazer, hastalıkla ilgili olarak "Rahim kanseri, erken bulgu vermesi ve tedaviye olumlu cevap vermesi yönüyle tedavi edilebilir bir kanser türüdür ancak kilo önemli bir risk faktörü bu yüzden kilonuzu kontrol etmekte fayda var" dedi.

Rahim kanseri hakkında merak edilenler (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Rahim kanseri, kadınlarda çok yaygın görülen bir kanser türü. Rahim kanserinin en yaygın görünen belirtisi anormal vajinal kanama, bu yüzden menopoz sonrası dönemde görülen kanamalarda doktora başvurmak, eğer böyle bir rahatsızlık varsa önceden saptamak, tedavi açısından büyük önem taşıyor. Engin Korkmazer rahim kanseriyle ilgili merak edilenleri Bursada Bugün okurlarına anlattı.

EN ÖNEMLİ BELİRTİ MENOPOZ SONRASI VAJİNAL KANAMA

"Rahim kanseri, menopoz sonrasında çağımızın en önemli hastalıklarından bir tanesi" diyen Korkmazer, "Rahim kanseri günümüz jinekolojik kanserler içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bununla birlikte erken bulgu vermesi ve tedaviye olumlu cevap vermesi yönüyle tedavi edilebilir bir kanser türüdür.  Rahim kanserinden en önemli bulgu menopoz sonrası dönemde olan vajinal kanamadır. Bu kanama ile birlikte rahim duvarında kalınlık genellikle ortaya çıkmaktadır. Yapılan muayene sonrasında rahim değerlendirilmesi için rahim içimden bir parça olarak biyopsi yapmaktayız ve eğer varsa kanser tanısı koymaktayız" şeklinde konuştu.

"KİLO ÖNEMLİ BİR RİSK FAKTÖRÜ"

Kilonun hastalıkta çok büyük bir risk faktörü olduğunu vurgulayan Korkmazer, "Menopoz sonrası dönemdeki kanamaların onda birinin sebebi rahim kanseri sebebidir, genellikle menopoz sonrası obeziteyle birlikte görülmektedir. Kilo rahim kanseri açısından önemli bir risk faktörüdür bu yüzden kilonuzu kontrol etmekte fayda var" diyerek kadınları kilo kontrolü konusunda uyardı.

MENOPOZ SONRASI KANAMALARDA DERHAL DOKTORA BAŞVURUN!

Doçent doktor, erken tanının önemine şu sözlerle değindi: "Rahim kanseri tedavi edilebilir bir hastalıktır bu yüzden menopoz sonrası kanama şikayetinde derhal doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin. Cerrahi tedavi, tedavinin ana basamağını oluşturmaktadır, cerrahi tedavi sonrası eğer gerekli görülürse ışın ya da kemoterapi de verilebilir. Erken saptandığında tedaviye oldukça iyi yanıt veren bir kanser türü olduğundan dolayı oluşan kanamaların önemsenmesi ve böyle bir şikayet ortaya çıktığında doktora başvurulması önem arz etmektedir."

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!