Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Radyasyon sızıntısı Meclis'te

KOCAELİ'nin Körfez İlçesi'nde BOTAŞ adına iş yapan müteahhitlik firması çalışanlarının, geçen cumartesi günü İlimtepe bölgesine giden doğalgaz boru hattında kaynak hatası olup- olmadığı ve sızdırmazlık tesbiti için çalışmaları sırasında meydana gelen radyasyon sızıntısı TBMM'ye taşındı.

Radyasyon sızıntısı Meclis'te

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, önceden neden önlem alınmadığını ve olaydan sonra vatandaşlara herhangi bir bilgilendirme yapılıp yapılmadığını sordu.

Haydar Akar'ın Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesi şöyle:

"6 Temmuz 2013 Cumartesi günü Botaş firmasının, müteahhit firmayı Körfez ilçe ile İlimtepe Konutları arasına bir süre önce çekilen doğalgaz hattında kaynak hatası olup olmadığını tespit etmek için görevlendirdiği, boru hattında sızdırmazlık tespiti için kaynak filmi çekildiği esnada çevreye radyasyon yayıldığı, bunun da insan sağlığını etkileyecek boyutta olduğu ve radyasyonun bölgedeki Anadolu Döküm Fabrikasının radyasyon tehlike alarmının çalmaya başlamasıyla tespit edildiği görülmüştür.

1. Konuya ilişkin daha önceden neden herhangi bir önlem alınmamıştır?

2. Sızıntısı sonrası ne gibi önlemler alınmıştır? Valilik, belediye ve İl sağlık müdürlüğü kamuoyunu bilgilendirmiş midir? Yoksa olay kamuoyundan gizlenerek sorumluluktan kaçılmış mıdır?

3. Vatandaşlarımızın hayatının hiçe sayıldığı bu olay sonrası Bakanlığınızca soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa sorumlular hakkında ne gibi işlemler yapılmıştır?

4. Radyasyondan etkilenen vatandaşlarımızın sayısı belli midir? Olay günü ve sonrasında kusma, terleme, vücutta kızarıklıklar gibi belirtilerle kaç vatandaşımız hastaneye başvurmuştur? Bu vatandaşlarımıza tanı olarak ne konulmuştur?

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!