Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

PYD'den 'özerklik' açıklaması

Son günlerde Ceylanpınar'ın karşısındaki çatışmalarla gündeme gelen PYD'nin Başkanı Salih Müslim, "Biz, hiçbir zaman Suriye'de Türkiye karşıtı olmadık. Böyle bir tutum içine girmedik" dedi.

PYD'den 'özerklik' açıklaması


Siyasi faaliyetlerini yürüttüğü Irak'ın Erbil kentinde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Müslim, Türkiye-Suriye sınırındaki Rasulayn'da PYD ile el-Nusra Cephesi arasındaki çatışmaları değerlendirdi.

Çatışmaların 5 günden beri devam ettiğini belirten Müslim, bölgeden gelen son haberlere göre 19 ölüleri olduğunu bildirdi. Yaşadıkları bölgeleri savaş ortamından muhafaza etmeye çalıştıklarını ifade eden Müslim, şunları söyledi:

"Biz, Suriye'de halkın haklarını arayacağı demokratik bir ortam bekliyorduk, maalesef bu olmadı. Şimdiye kadar çatışmaların yaşanmadığı veya daha az yaşandığı bir Kürt bölgesini muhafaza etmeye çalıştık. Burayı halk demokrasisi olarak yönetmeye başladık. Ancak birileri, bunu beğenmiyor. En çok da Arabizm sentezli şovenist hareketler, Kürtlerin bu planlarına karşı çıkıyorlar. Bu saldırılar, şimdi değil başından beri var. En fazla Nusra ve onların yandaşı radikal gruplar Arabizm duygusuyla saldırıyorlar."

- "Yarın Suriye'de başka bir çözüm olursa"

Müslim, Suriye'de gidişatın kötüye gitmesinden dolayı kendi yönetimlerini kurma kararı aldıklarını ifade ederek, "Suriye'nin bir parçası olarak geçici sivil bir yönetim istiyoruz. Yarın Suriye'de başka bir çözüm olursa ona katılacağız. Şu an Suriye'de hiçbir şey belli değil. Biz, altı ay dayandık. Ufukta bir umut görmediğimiz için böyle bir yönetim oluşturuyoruz. En azından ayağımızı denk alalım, bilelim ne yaptığımızı. Bir sene sonra açlıktan ölmeyeceğimizi bilelim. Onun için geçici sivil yönetim kurmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Müslim, "Çatışmaların nereye gideceği belli değil. Onlar saldırdıkça, kendi alanlarımızı savunacağız ama ben, kalkıp Kürt gençlerini Şam'a gönderecek değilim" ifadesini kullandı.

Bölgede insani durumun kötüye gittiğine işaret eden Müslim, halkın ihtiyaçlarını karşılamak için kurmak istedikleri geçici sivil bir yönetimin zorunlu olduğunu ileri sürdü. Müslim, bu yönetime Müslüman, Hristiyan, Kürt, Arap isteyen herkesin katılabileceğini söyledi.

- "Özerklik ilanı yok"

Bölgede ilan edilmiş bir özerkliğin söz konusu olmadığını kaydeden Müslim, "İlan edilmiş herhangi bir şey yok. Bu, bir fikir olarak tartışılıyor. Bu, bir ilkeler listesi olabilir, kanun listesi olabilir, buna anayasa da diyebilirsiniz. Tüm bunlar, bir seçimle de olabilir. Diğer Kürt partilerine yapmak istediklerimizi anlattık. Bize 'hayır' diyenler, başka bir düzen kursunlar, bir alternatif getirsinler, onu da tartışalım" şeklinde konuştu.

- "Rejim güçleri hala bölgede"

Müslim, "Bir anayasa hazırlığı mı var" sorusuna, şu cevabı verdi:

"Bir sürü şey var. Suriye'nin nereye gideceği belli değil. 6 ay mı, bir sene mi? Anayasa gibi taslak bir metin hazırlarsınız, onaylanırsa yürürlüğe girer. Ama ne olursa olsun bu halk, bu durumda bırakılamaz."

Bölgede memur maaşlarının hala rejim tarafından ödendiğini, rejim güçlerinin her yerde olmasa bile bazı yerlerde olduklarını ama bir şeye karışmadıklarını anlatan Müslim, "Biz onlara karışmayız. Zaten bizim hareketimizin püf noktası, rejimin olduğu yerde kendi düzenini kurmasıdır" dedi.

Müslim, PYD'nin gücünü Baas rejiminden aldığı iddialarının hatırlatılması üzerine ise sadece halktan destek aldıklarını öne sürdü.

"Suriye ayaklanmasını" kendilerinin 2004'ten beri rejime karşı yürüttükleri mücadelenin devamı olarak gördüklerini savunan Müslim, "Rejimdekiler, Kürt partilerine 'siz ne yaparsanız yapın PYD ile işbirliği yapmayın' demişlerdi. 2004'te başlattığımız bu sürecin sonunda tutum mu değiştireceğiz?" şeklinde konuştu.

Müslim, "radikal akımlardan" korkup rejime sığınmak istemeyeceklerini belirterek, perdenin gerisinde onları gördüklerinden "Biz, onlara karşı da savaşırız" dedi.

- "Biz, Türkiye karşıtı olmadık"

Suriye'deki Kürt meselesinin, sadece Türkiye'deki çözüm sürecini değil, bütün Ortadoğu'daki Kürt meselesini etkileyeceğini söyleyen Müslim, "Umarım sadece Kürtler için değil, bütün Ortadoğu halkları için barış ve demokrasi gelir. Biz, hiçbir zaman Suriye'de Türkiye karşıtı olmadık. Böyle bir tutum içine girmedik. Türkiye-Suriye sınırına baksınlar, en güvenli bölgeler, bizim denetimimizde olan yerlerdir. Türkiye bir zarar görmemiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Kendilerini "siyasi bir güç" olarak tanımlayan Müslim, Türkiye ile görüşme konusunda ise "Görüşmeler neden olmasın. Biz, bu ilişkilerin daha da gelişmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Müslim, ABD'nin PYD'yi istemediği şeklindeki soruya da "Bu Amerika'nın gerçek politikası değildir. Zaman zaman Amerika, PYD ile görüşüyor. PYD, hiçbir zaman ABD'ye zarar vermemiştir. Demokrasiden bahsediyorsa en fazla demokrasi için çalışan biziz. Sanırım bu kişilerle ve Türkiye'nin politikasıyla ilgilidir. Bunun çok yakında değişmesini umuyoruz" yanıtını verdi.

Rusya'dan destek gördükleri için Moskova'da toplandıklarını dile getiren Müslim, sözlerini şöyle tamamladı:

"Muhaliflerin oluşturduğu Suriye Ulusal Koalisyonu, Kürtlerin varlığını kabul etmedi. Muhalefet, bizim kurduğumuz Yüksek Kürt Konseyi'ni konseye kabul etmedi. Şimdi Rusya bizi destekliyor ki Rusya da sıradan bir güç değil. Rusya, Kürt Yüksek Konseyi'nin önerdiği kişilerin, Cenevre'de temsil etmesi gerektiğini söylüyor. Diğerleri niye kabul etmiyor?"

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!